Obok Orła brak Pogoni

Świadomość narodową Litwinów od XIX wieku kształtowano w opozycji do polskości. Obawiano się rozpłynięcia się Litwinów w polsko-litewskim żywiole.

Aktualizacja: 09.10.2017 14:26 Publikacja: 09.10.2017 01:01

Obok Orła brak Pogoni

Foto: Forum

9 października 1920 roku generał Lucjan Żeligowski, pozorując niesubordynację wobec Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, zajął Wilno i okolice. W rocznicę tego wydarzenia przypominamy tekst z 15 listopada 2014 roku.

Obszary dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego na początku XX wieku były ojczyzną trzech narodów. Północno-zachodnią część z Kownem w centrum zamieszkiwali Litwini-Bałtowie, spokrewnieni z Łotyszami i wytępionymi przez Krzyżaków Prusami i Jaćwingami. Południową i wschodnią część zajmowali słowiańscy Litwini-Białorusini. Wilno było sercem wielkiego etnicznego klina rozciągającego się od Grodzieńszczyzny aż po Dźwinę, gdzie mieszkali Litwini-Polacy. Wszystkie te narody były u siebie. Od wieków. Wszystkie miały prawo do ziemi, na której mieszkały, do wolności i do własnego języka.

Pozostało 95% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Zanim nadeszło Zmartwychwstanie
Plus Minus
Bogaci Żydzi do wymiany
Plus Minus
Robert Kwiatkowski: Lewica zdradziła wyborców i członków partii
Plus Minus
Jan Maciejewski: Moje pierwsze ludobójstwo
Plus Minus
Ona i on. Inne geografie. Inne historie