Bogusław Ziętek: PiS będzie rządził przez dwadzieścia lat

Bogusław ZIętek: – W roku 1980 nie było ważne, pod jakim szyldem idziemy. Dziś to myślenie w Solidarności całkowicie zaginęło
EAST NEWS
Trzeba przestrzegać ludzi przed pokusą całkowitego zdania się na partię Kaczyńskiego. Bo jeżeli rozbroi się społeczeństwo z aktywności, to się je po prostu ogłupi - mówi Bogusław Ziętek, związkowiec, założyciel Solidarności '80 i Sierpnia '80.

Plus Minus: Kilka lat temu powiedział pan, że należy do pokolenia, które straciło swoją szansę polityczną. Skąd taka konstatacja?

Uważam, że przegraliśmy naszą szansę polityczną, bo wywodzimy się z wielkiej rewolucji sierpnia 1980 roku, która doprowadziła do zmian ustrojowych w 1989 roku, a potem ja i wielu ludzi, którzy tworzyli pierwszą Solidarność, praktycznie już tylko przegrywaliśmy.

Przecież ludzie Solidarności przez lata byli u władzy. Gdzie tu przegrana?

Wykorzystując szyld Solidarności, władzę sprawowali ludzie, którzy całkowicie zaprzeczyli ideałom związku. Cała reforma Leszka Balcerowicza była ich zaprzeczeniem. Te wszystkie rzeczy, które działy się po 1989 roku – upadek przedsiębiorstw, bezrobocie, rosnące ubóstwo społeczeństwa, rozwarstwienie dochodów – stały w sprzeczności z ideą wielkiego zrywu 1980 roku, który był związany nie tylko ze wspólnotą ideałów, ale także interesów, z działaniem jeden dla drugiego. Po 1989 roku, aby jeden mógł zysk...

Źródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL