fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mariusz Cieślik: 100 książek na stulecie. Część druga

materiały prasowe
Prezentujemy kolejne trzy książki z nowego kanonu literackiego stworzonego specjalnie na stulecie niepodległości Polski w akcji Instytutu Książki i radiowej Trójki.

W tym tygodniu przybliżamy trzy, nieco już dzisiaj zapomniane, powieści, w dużej mierze autobiograficzne, opowiadające o życiu na Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Opisują one schyłkową epokę kresowych społeczności, zmiecionych z powierzchni ziemi przez kolejne wojny, przesunięcia granic, rewolucję bolszewicką, nacjonalizm ukraiński i Holokaust.

„Pożoga" (1922) Zofia Kossak-Szczucka

Debiut pisarki, która znana jest przede wszystkim jako autorka kilkunastu powieści historycznych, to zarazem książka autobiograficzna. W roku 1922 Kossak-Szczucka spisała swoje wspomnienia z Wołynia, gdzie spędziła okres I wojny światowej i rewolucji październikowej. Ukraińskie stepy były wtedy scenerią walk, rzezi, pogromów i przemarszów kolejnych armii. Od niemieckiej poczynając, przez jednostki nacjonalistów Petlury i bolszewików, a na wojsku polskim kończąc. To ofensywa Piłsudskiego uratowała życie mieszkańcom dworów na Wołyniu. Niestety, wielu z nich musiało opuścić swoje rodowe si...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA