fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Plus Minus

Katarzyna Borek: Oryginalne „Space In Between”

Rzeczpospolita
Katarzyna Borek, klasycznie wykształcona pianistka, stworzyła album, który trudno zakwalifikować do jakiegokolwiek gatunku muzycznego. Na „Space in between" pojawiają się utwory jej ulubionych kompozytorów, m.in. Manuela de Falli, Arvo Pärta, Johna Adamsa czy Joaquina Rodrigo.

Jednak interpretacje polskiej pianistki są równie dalekie od klasycznego, ortodoksyjnego odczytania tych utworów, jak i od jazzowej interpretacji. To raczej muzyczna medytacja nad kolejnymi kompozycjami. I, jak to w medytacji, pierwotny tekst (w tym przypadku zapis nutowy) staje się tylko punktem wyjścia do snucia przez Katarzynę Borek własnej, osobistej opowieści.

Nie ma tu miejsca na wirtuozerię, popisywanie się doskonałymi umiejętnościami technicznymi polskiej pianistki. Przesuwając się powoli przez materię wykonywanych utworów, skupia się wyłącznie na tym, co dla niej najciekawsze, najpiękniejsze i najważniejsze.

Pomiędzy kolejnymi utworami słyszymy dźwięki, a właściwie szumy, poruszających się gwiazd i planet zarejestrowane przez sondy NASA. Zderzenie tego, co najbardziej indywidualne – własnych upodobań i refleksji z muzycznych, z tym, co uniwersalne, wszechobejmujące – brzmieniem kosmosu, sprawia, że „Space in between" jest czymś więcej niż tylko albumem muzycznym – jest wręcz stanowiskiem w kwestii języka muzyki. Odpowiedzią na pytanie, jak uczynić go zrozumiałym dla odbiorcy, nie odbierając jednocześnie autentyczności i indywidualności własnej muzycznej wypowiedzi. Najnowszy album Katarzyny Borek pokazuje, że indywidualność i całość, osobisty namysł i uniwersalny przekaz nie wykluczają się nawzajem, przeciwnie – uzupełniają się i warunkują. A kosmos zaczyna się w umyśle i duszy konkretnej osoby.

PLUS MINUS


Prenumerata sobotniego wydania „Rzeczpospolitej”:


prenumerata.rp.pl/plusminus


tel. 800 12 01 95

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA