fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Plus Minus

Kowalski: Bóg stworzył tylko wodę

Fotorzepa, Waldemar Kompała
W miesięczniku „Nature Climate Change" naukowcy z Instytutu Goddard (NASA) oraz Lamont Doherty Earth Observatory Uniwersytetu Columbia opublikowali artykuł, w którym informują, że coraz wcześniejsze rozpoczynanie winobrania we Francji i sąsiednich krajach pozostających we władaniu Dionizosa spowodowane jest ociepleniem klimatu, cieplejszymi i bardziej suchymi porami wiosennymi i letnimi.

Wniosek ten badacze oparli na analizie dokumentów z Francji i Szwajcarii z lat 1600–2007. Za „Nature Climate Change" wiadomość tę na wyścigi podawały media, od „Le Figaro" po „Gazetę Wyborczą".

Z całym szacunkiem, ale tak właśnie wygląda wyważanie dawno otwartych drzwi. Już w 2005 roku na zlecenie rządu francuskiego eksperci z Państwowego Obserwatorium Efektów Ocieplenia Klimatycznego (ONERC) sporządzili oficjalny raport, który stwierdza: „Klimat planety ociepla się w sposób widoczny. Proces ten – według prognoz sporządzanych niezależnie w ośrodkach meteorologicznych w wielu krajach – będzie trwał w ciągu co najmniej kilku nadchodzących dekad. O jednym z możliwych następstw – pustynnieniu wielu rejonów świata – informują media. Jest to zjawisko niekorzystne. Ale ocieplenie przyniesie także skutek korzystny – rozszerzy się na północ strefa winorośli".

Dotyczy to także Polski. Winnice sadzone są już w rejonie Jasła, Sandomierza, na Dolnym Śląsku, w rejonie Zielonej Góry, a nawet na Mazurach, na półkach sklepowych pojawiło się już polskie wino (generalnie białe lepsze od czerwonego).

Regiony winiarskie znajdują się aktualnie pomiędzy 25. i 45. stopniem szerokości geograficznej, dotyczy to obu półkul, północnej i południowej. Nie zawsze tak było. W średniowieczu, od XI do XIII wieku, winnice zajmowały duże połacie w południowej Anglii. XII-wieczny geograf arabski Al-Idrisi opisuje Kraków jako miasto piękne i wielkie, o wielu domach i mieszkańcach, targach, winnicach i ogrodach. Winnice istniały w rejonie Poznania, Płocka, Pułtuska. Generalnie kres „północnemu" winiarstwu położyło ochłodzenie, jakie miało miejsce w latach 1550–1850.

Ale teraz klimatyczne wahadło znowu się wychyla. Eksperci francuskiego Państwowego Obserwatorium Efektów Ocieplenia Klimatycznego (ONERC) już ponad dekadę temu szacowali, że w XXI wieku nastąpi w skali całego świata średni wzrost temperatury w granicach 1,4–5,8 st. C. Za 25 lat średnia temperatura na kuli ziemskiej podniesie się o 1 st. C. Jeśli nawet my tego nie zauważamy, to flora i fauna reagują na takie zmiany. Na półkuli północnej wzrost o ten 1 st. sprawi, że strefa przydatna do uprawy winorośli przesunie się średnio o 180 kilometrów na północ. Ocieplenie klimatu spowodowało, że w porównaniu z XIX stuleciem winobranie we Francji rozpoczyna się o trzy do czterech tygodni wcześniej (obserwacja ONERC z 2005 roku!). Tak wczesne zbiory – pod koniec sierpnia, a nie pod koniec września – notują kroniki sprzed 500 lat, jeszcze przed oziębieniem klimatu.

Przesuwanie stref upraw wywołuje najwyższy niepokój w związku z tym, co we Francji nazywa się AOC – appellation d'origine controlee, miejsce pochodzenia kontrolowane. Nieporównywalny smak win Sauternes powstaje dzięki grzybom rozwijającym się na gronach w specyficznym, mglistym, wilgotnym, łagodnym mikroklimacie Bordelais; ocieplenie zakłóci ten mikroklimat, będzie zbyt sucho jak na wymagania grzybów; czy wobec tego wina z tego rejonu, ale o innym smaku, wciąż będą zasługiwały na AOC Sauternes?

Ocieplenie klimatu sprawi, że w europejskich winnicach pojawią się owady żyjące dotychczas w północnej Afryce, niszcząc je. Winiarstwo stanie się zawodem bardziej ryzykownym. Ale trzeba mieć nadzieję, że europejscy winiarze dostosują się do trudniejszych, bardziej ekstremalnych warunków, z jakimi już teraz mają do czynienia winiarze w Australii, RPA, Chile czy Argentynie.

Będzie dobrze, botanicy na Ukrainie i Kaukazie wyhodowali odmiany znoszące nawet 30-stopniowe mrozy. Poza tym należy pamiętać o tym, co powiedział Victor Hugo: „Bóg stworzył tylko wodę, wino zrobił człowiek".

PLUS MINUS


Prenumerata sobotniego wydania „Rzeczpospolitej”:


prenumerata.rp.pl/plusminus


tel. 800 12 01 95

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA