fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W pokoju, we wnęce, w kanale

Anna i Michał Czyrny, bohaterowie ze Lwowa
Żydowski Instytut Historyczny
Tereny przedwojennego województwa lwowskiego obfitują w przykłady pomocy, jakiej Polacy udzielili ludności żydowskiej. Jednym z nich jest bohaterska postawa rodziny Czyrnych.

W okresie międzywojennym Anna i Michał Czyrny wraz z synami Ryszardem i Kazimierzem mieszkali przy ul. Murarskiej we Lwowie. Na tej samej ulicy mieszkała żydowska rodzina Różańskich, która doskonale znała Czyrnych. Poza tym pani Anna pracowała u sąsiadów jako pomoc domowa. Zapewne ta przedwojenna znajomość uchroniła Różańskich od Zagłady.

Jeszcze w 1937 r. rodzina Czyrnych przeniosła się na ul. Potockiego. Tam też mieszkali w chwili wybuchu II wojny światowej i agresji Niemiec oraz Związku Sowieckiego na Polskę. Już 22 września 1939 r. Lwów został zajęty przez Armię Czerwoną i znalazł się, zgodnie z układem Ribbentrop-Mołotow, w sowieckiej strefie okupacyjnej. Pomimo zagrożenia wywózką w głąb ZSRS obie rodziny pozostały w mieście, gdzie doczekały wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej.

W czerwcu 1941 r. Lwów zajęli Niemcy. Rodzina Czyrnych zarządzeniem nowego okupanta musiała opuścić dom i przenieść się na ul. Dekerta 17. W czerwcu 1943 r., w...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA