fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moskwa gra o pełną pulę. Czy Zachód powstrzyma Rosję

EAST NEWS
Narastający spór Ameryki z Europą, sukces przyjaznych Kremlowi partii populistycznych, punktowa przewaga wojskowa Rosji, mocne karty w Syrii i Korei Północnej, rosnące ceny ropy – w jednym momencie w rękach prezydenta Rosji zebrało się więc całkiem sporo atutów. W jaki sposób je wykorzysta?

W wydanym tydzień temu wywiadzie rzece „Porządek globalny w 2018 r." Władimir Putin z niezwykłym spokojem tłumaczy, dlaczego nie zawaha się wydać rozkazu uderzenia atomowego na wielką skalę i doprowadzić do „totalnej katastrofy ludzkości" w odpowiedzi na atak na swój kraj. Na tym polega – jego zdaniem – sedno rosyjskiej strategii obronnej.

Ale słowa rosyjskiego przywódcy znaczą jeszcze więcej. Putin tak naprawdę mówi: po co nam świat, w którym Rosja nie byłaby potęgą globalną, mającą udział w rozwiązaniu wszystkich ważnych kryzysów międzynarodowych. Wybrany 18 marca przytłaczającą większością głosów prezydent chce temu poświecić nadchodzące sześć lat na Kremlu. Ameryka jest świadoma nadchodzącego starcia. I się do niego szykuje.

Staram się wyrzucić ze swojego słownika określenia „zaufanie„ i „kompromis", bo w stosunkach z Rosją do niczego one nie prowadzą – mówi „Plusowi Minusowi" Kurt Volker, wysłannik Białego Domu na Ukrainę. – ...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA