fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Paweł Kowal: Widmo wielkiego rewanżu Rosji

AFP
Rosji udało się osiągnąć to, do czego dążył Związek Sowiecki: zbudowała sieć uzależnionych od Kremla lub wręcz skorumpowanych organizacji, które mają jeden metacel – rozbić jedność Zachodu. Być może sprawa Skripala rozstrzygnie, czy Zachód jeszcze w ogóle istnieje, czy jest w stanie się zjednoczyć.

Próba zabójstwa Skripala dotknęła brytyjskie elity do żywego. Poszkodowani zostali także brytyjscy funkcjonariusze udzielający Skripalowi i jego córce pomocy, a wśród potencjalnie zagrożonych znalazło się nawet kilkuset przechodniów. Zamach w Salisbury dokonany został w wyjątkowo złym czasie dla Wielkiej Brytanii. Dawne imperium osłabia brexit, a premier Theresa May jest przez prawie wszystkich nieustannie krytykowana – niewątpliwie nie stała się nowym wcieleniem Margaret Thatcher.

Do tego za premier ciągną się zarzuty sprzed lat, gdy była jeszcze ministrem spraw wewnętrznych, a opozycja pastwiła się nad nią, że podobnego zamachu na innego byłego rosyjskiego szpiega Aleksandra Litwinienkę nie traktuje wystarczająco poważnie. Co więcej, słaby jest dziś również lider opozycji Jeremy Corbyn, a także poważnie nadwyrężone są stosunki Wielkiej Brytanii z USA.

Demonstracyjny atak na Skripala uderza zresztą nie tylko w Brytyjczyków, ale w morale c...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA