Śmierć Jána Kuciaka i Mariny Kušnírovej. Morderstwo, które obudziło Słowację

Na bramie domu we wsi Velka Mača, w którym mieszkali Ján i Martina, ktoś napisał „Miłość jest silniejsza niż zła władza”
Fotorzepa/ Jerzy Haszczyński
Po superliberalnych reformach Vladimira Mečiara na Słowacji narodziła się klasa nowych kapitalistów. To oni wykreowali Roberta Ficę na przywódcę kraju. Jego partia działa jak spółka, reprezentując interesy oligarchów. Właśnie o powiązaniach polityków z podejrzanymi biznesmenami pisał Ján Kuciak. I zapłacił za to życiem.

Korespondencja z Bratysławy

Na jego biurku pozostał martwy ekran komputera, książka o włoskiej mafii, dwa kubki, w jednym łyżeczka lekko ubrudzona kawą rozpuszczalną. W dużym newsroomie bratysławskiego portalu Aktuality.sk siadywał drugi od okna. Jego teksty o wyłudzaniu VAT, legalizacji brudnych pieniędzy i przyjaźniach polityków z podejrzanymi biznesmenami trafiały do wąskiego grona zainteresowanych Słowaków, którzy i tak mieli wyrobione zdanie o rządzących ich krajem.

Teraz artykuły Jána Kuciaka, 27-letniego dziennikarza śledczego, z którego twarzy prawie nie schodził niewinny uśmiech, mają miliony czytelników, nie tylko na Słowacji. Zwłaszcza ten ostatni, niedokończony, w którym opisywał powiązania premiera Roberta Ficy z Włochami podejrzewanymi o działalność mafijną oraz tolerowany przez władze proceder wyłudzeń unijnych dotacji.

Nikt nie słyszał strzałów, które zabiły Jána Kuciaka w jego domu na prowincji. Ale jego śmierć spowodowała...

Źródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL