Chrabota: Kolonia i Houellebecq. Koniec multi-kulti?

Właściwie co się wydarzyło w sylwestrową noc na placu między katedrą a dworcem kolejowym w Kolonii? Czy wydarzyło się coś szczególnego? Cokolwiek nowego?

Aktualizacja: 16.01.2016 15:17 Publikacja: 15.01.2016 01:00

Bogusław Chrabota

Bogusław Chrabota

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Oto grupy muzułmańskiej młodzieży (czytaj mężczyzn) wyszły przyglądać się noworocznej fecie, dokładnie w ten sam sposób, jak robią to w Damaszku, Ammanie czy Kairze. Gromadzą się setkami, palą papierosy, komentują. Odważniejsi piją piwo i zaczepiają kobiety.

Jednak w ich krajach kobiety zachowują się mniej swobodnie niż w Niemczech. Po pierwsze, poruszają się grupami, często w asyście mężów, ojców i braci. Po wtóre, są skromnie ubrane, starają się nie rzucać w oczy, włosy zakrywają (jak tego wymaga Koran) chustkami. Niemki odwrotnie: w prowokujących kreacjach, z odsłoniętym dekoltem, wyzywającym makijażem i fryzurą, czyli wbrew wszelkim muzułmańskim wyobrażeniom o statusie czy obyczajowości kobiety. Słowem czysta prowokacja, i to pośrodku nocy, na centralnym placu miasta. Kobieta to jeszcze czy dziwka? – zadają sobie pytanie. I jak ją szanować, skoro sama siebie nie szanuje?

Pozostało 82% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Zanim nadeszło Zmartwychwstanie
Plus Minus
Bogaci Żydzi do wymiany
Plus Minus
Robert Kwiatkowski: Lewica zdradziła wyborców i członków partii
Plus Minus
Jan Maciejewski: Moje pierwsze ludobójstwo
Plus Minus
Ona i on. Inne geografie. Inne historie