fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Płace

Ulga PIT dla młodych bez oświadczeń

Adobe Stock
Zmieniają się zasady rozliczania wynagrodzeń zatrudnionych.

Młodzi pracownicy nie będą musieli już składać oświadczeń, że chcą skorzystać z ulgi. Pracodawca sam ją zastosuje i nie potrąci podatku z wynagrodzenia.

Ulga dla młodych (do 26 lat) pracujących na etacie i zleceniu obowiązuje od 1 sierpnia 2019 r. W tym roku skorzystają z niej ci, których przychody liczone od sierpnia do grudnia nie przekroczą 35 636,67 zł. Ale osoby, które chciały, aby płatnik (pracodawca lub zleceniodawca) nie potrącał im zaliczek na PIT, musiały złożyć mu pisemne oświadczenie.

W przyszłym roku rozliczenie ma wyglądać inaczej. Limit przychodów zwolnionych z PIT wyniesie 85 528 zł rocznie. Płatnik sam nie będzie potrącał zaliczek, niepotrzebne jest oświadczenie zatrudnionego. Może on jednak zawnioskować o niestosowanie ulgi. Warto tak zrobić wtedy, gdy zarabiamy w kilku miejscach i niepobieranie zaliczek przez wszystkich płatników spowoduje sporą dopłatę w zeznaniu rocznym.

Z ulgi nie skorzystają młodzi zarabiający na umowie o dzieło albo prowadzący własną działalność gospodarczą.

O tym, czy wynagrodzenie młodego pracownika jest nieopodatkowane, decyduje moment jego otrzymania. Nie ma znaczenia, za jaki okres się należy.

Druga ważna zmiana dla firm: obniżka stawki PIT z 18 do 17 proc. Weszła w życie 1 października 2019 r. Nową 17-proc. stawkę stosowali w tym roku pracodawcy przy liczeniu zaliczek na PIT zatrudnionych. Przedsiębiorcy płacący własne zaliczki potrącali 17,75 proc. Także w zeznaniu rocznym trzeba będzie zapłacić podatek według stawki 17,75 proc. To średnia za cały rok. Obniżka jest bowiem od października, a do września mieliśmy 18 proc. PIT.

W przyszłym roku podatnicy zapłacą fiskusowi 17-proc. daninę. Oczywiście ci, którzy mają roczne dochody do 85 528 zł. Osiągający dochody powyżej tego progu od nadwyżki odprowadzą 32 proc. PIT.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA