Ustawą z 6 grudnia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych (DzU z 2018 r., poz. 432), ze skutkiem od 1 grudnia 2020 r., ustawodawca znowelizował przepisy działu XIII kodeksu pracy, który reguluje odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika.
Czytaj także:
Alimenty: nawet 45 tys. zł kary dla pracodawcy za pomoc w ukrywaniu wynagrodzenia pracownika
Na czarno...Dotychczasowa treść art. 281 k.p. została oznaczona jako § 1. Dodano po nim § 2, który penalizuje typ kwalifikowany wykroczenia polegającego na niepotwierdzaniu na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy, potocznie określanego jako zatrudnianie „na czarno". Przesłanką statuującą odpowiedzialność w oparciu o nowy przepis jest szczególny status pracownika będącego dłużnikiem alimentacyjnym.
... lub pod stołemPonadto do art. 282 k.p. dodano § 3, w myśl którego zagrożone karą grzywną stał...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.