fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Małe firmy boją się skokowego podwyższenia płacy minimalnej

Fotorzepa/Michał Walczak
Zapowiedź gwałtownego podwyższenia płacy minimalnej do 4000 zł w 2024 roku już teraz budzi niepokój, szczególnie małych firm.

Z ostatniego badania nastrojów przedsiębiorców, zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan, wynika, że 57 proc. małych firm uważa, że będzie trudniej prowadzić biznes. Po gwałtownej podwyżce płacy minimalnej koszty pracodawcy wzrosną prawie o 80 proc. w ciągu 5 lat.

Przy płacy minimalnej obowiązującej w 2019 r. w wysokości 2250 zł koszt po stronie pracodawcy wynosi ok. 2700 zł. Po podniesieniu wysokości minimalnego wynagrodzenia do 4000 zł w 2024 r. koszt ten wynosiłby ok. 4800 zł. Oznacza to wzrost kosztów aż o 77 proc.

– Małe przedsiębiorstwa obawiają się, czy będą w stanie udźwignąć w ciągu kilku lat 77 proc. wzrost kosztów związanych z podwyższeniem płacy minimalnej do 4000 zł. Ponad połowa firm jest przekonana, że nadchodzi gorszy okres i coraz trudniej będzie prowadzić biznes – mówi Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Czytaj też: Nową procedurę cywilną przetestuje praktyka...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA