fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZFŚS: finansowe kłopoty zwolnią z drugiej raty socjalnej

AdobeStock
Firmy, które z powodu COVID-19 odnotowały spadek obrotów lub istotne obciążenie funduszu płac, mogą wstrzymać wrześniowy przelew na konto zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Łatwiej przyjdzie to pracodawcom, u których nie działają organizacje związkowe. Mogą oni podjąć w tym zakresie decyzję samodzielnie, nie pytając o zdanie przedstawicieli pracowników. Pracodawca, u którego funkcjonują związki zawodowe, musi zawrzeć z nimi porozumienie w tej sprawie.

Jeśli nie rezygnacja...

Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1070) przewiduje możliwość rezygnacji z tworzenia zfśs i wypłacania świadczeń urlopowych w firmach spoza budżetówki, nawet gdy formalnie są one zobowiązane do tworzenia tego funduszu. Procedura rezygnacji zależy od stanu zatrudnienia w zakładzie.

Czytaj także: Związek zawodowy zmusi do zwrotu źle wydanych środków socjalnych z ZFŚS

Jeżeli na 1 stycznia danego roku firma zatrudniała poniżej 50 pracowników w przeliczeniu na pełny etat, a pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy i nie jest zobowiązany do tworzenia regulaminu wynagradzania, p...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA