fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Płace

#RZECZoPRAWIE: Mordasewicz o płacy minimalnej: wzrost wynagrodzeń ograniczy konkurencyjność

Jeremi Mordasewicz
tv.rp.pl
- Większość pracodawców poradzi sobie z podwyżką płacy minimalnej dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej. Problem zacznie się w przyszłym roku i latach następnych – mówił w środowym programie #RZECZoPRAWIE Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.

- Płaca minimalna wzrośnie tyle, ile płaca średnia. Odczują to najbardziej małe firmy w biednych regionach i nieliczne duże firmy. Będzie to też związane ze specyfiką branży – dodał.

Według eksperta szybki wzrost wynagrodzeń w sektorze usług, przekraczający wzrost produktywności, skutkuje tym, że m.in. firmy produkujące i eksportujące będą musiały zapłacić za usługi więcej i ograniczy to ich konkurencyjność.

- Nie ma nic złego we wzroście płac, jeśli nie wyprzedza on wzrost produktywności - powiedział.

Zdaniem Mordasewicza w okresie przedwyborczym rządzący są bardziej skłonni do rozdawania „prezentów". Szczególnie, jeśli nie są to „prezenty" na ich koszt.

- Rząd zdaje sobie sprawę, że podnosząc płacę minimalną, będzie musiał podnieść płace w budżetówce i zapłacić więcej za zamówienia publiczne - powiedział.

- Pamiętajmy, że jeśli pracownikowi podniesiemy wynagrodzenie o 150 zł, dla pracodawcy będzie to oznaczało podwyżkę o ok. 190 zł, ale pracownik dostanie do reki ok. 110-120 zł, to te kilkadziesiąt złotych wpłynie dodatkowo do budżetu państwa w postaci podatków i przede wszystkim składek na ubezpieczenie społeczne - dodał.

- Choć rząd podnosząc płacę minimalną może stawiać część przedsiębiorców w trudnej sytuacji, to i tak „wyjdzie na swoje". Będzie ściągał nieco więcej pieniący i jednocześnie więcej płacił budżetówce - podsumował.

Mordasewicz w #RZECZoPRAWIE

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA