fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uprawnienia do otrzymania odprawy emerytalnej są szersze - orzecznictwo SN

Adobe Stock
Przepis określający prawo pracownika odchodzącego na emeryturę lub rentę do otrzymania określonych pieniędzy w praktyce budzi tak dużo wątpliwości, że zapewnił zajęcie licznym składom Sądu Najwyższego.

Pracownik kończący karierę zawodową w związku z przejściem na emeryturę lub rentę uprawniony jest do otrzymania odprawy emerytalnej lub rentowej w wysokości miesięcznego wynagrodzenia za pracę (art. 921 § 1 kodeksu pracy).

Pozornie prosty przepis, określający prawo pracownika do odprawy, w praktyce budzi tak dużo wątpliwości, że zapewnił zajęcie licznym składom Sądu Najwyższego rozwikłującym problemy narosłe przy jego stosowaniu.

Czytaj też: Odprawa emerytalna a przejście na emeryturę

Liczy się czas odejścia

Największe wątpliwości budzi związek czasowy pomiędzy przejściem na emeryturę lub rentę a ustaniem stosunku pracy. Odprawa bezspornie należy się wtedy, gdy przejście na emeryturę lub rentę zbiega się idealnie z rozwiązaniem stosunku pracy. Kontrowersje powstają natomiast wtedy, gdy rozstanie pracownika z pracodawcą następuje wcześniej lub dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę.

Literalne odczytywanie art. 921 § 1 k.p. skutkowałoby p...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA