fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Płace

Dopłaty z pracy do kolonii czy wczasów pod gruszą – z PIT czy bez

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Większość dopłat do wypoczynku pociech korzysta z preferencji podatkowej.

Moja firma dopłaciła do kolonii mojej dziesięcioletniej córki. Kwota dofinansowania to 1500 zł z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy muszę od tego płacić podatek?

Nie, nie będzie potrzeby rozliczania się z takiej kwoty z fiskusem. Dopłaty z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do kolonii dla dziecka, które nie ukończyło 18 lat, są zwolnione z PIT. Przy czym nie ma znaczenia kwota dofinansowania, bo ustawodawca nie ogranicza go żadnym limitem.

Czy tzw. wczasy pod gruszą korzystają ze zwolnienia z PIT?

Żeby skorzystać z preferencji dla dofinansowania do wypoczynku dzieci i młodzieży, istotne jest, w jakiej formie się on odbywa. Ustawodawca wprost wymienił w przepisie kolonie, obozy, zimowiska, a także wypoczynek połączony z nauką, pobyt na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo- sanatoryjnych, rehabilitacyjno- -szkoleniowych, leczniczo- -opiekuńczych. Ponadto zwolnieniem objęte są dopłaty do wypoczynku zorganizowanego.

Niestety, wczasy pod gruszą nie spełniają tego warunku. Potwierdza to też fiskus, który w interpretacjach podatkowych odmawia prawa do zwolnienia przy dopłatach do tego rodzaju wypoczynku.

Moje dziecko bierze udział w półkoloniach. Czy dopłata do tego rodzaju wypoczynku jest opodatkowana?

Półkolonie czy półzimowiska nie zostały wprost wymienione wśród form wypoczynku wskazanych w zwolnieniu z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT. Nie oznacza to jednak, że dofinansowanie do półkolonii nie korzysta z preferencji.

Fiskus potwierdza, że taka forma zespołowego wypoczynku dla dzieci w miejscu ich zamieszkania, organizowana m.in. przez szkoły, domy kultury lub prywatne placówki w czasie wakacji lub ferii zimowych, spełnia warunki zwolnienia z PIT.

Czy dopłatę do wypoczynku dziecka pozyskaną z innych źródeł niż fundusz socjalny czy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych trzeba rozliczyć ze skarbówką?

Dopłaty do wakacji z innych źródeł podlegają zwolnieniu z PIT, ale ustawodawca wprowadza dla nich limit. Obecnie wynosi on 2000 zł i odnosi się do dofinansowania z całego roku podatkowego, a nie jednego wyjazdu.

A to oznacza, że jeśli z takiego innego źródła rodzic sfinansował zarówno ferie, jak i wakacje, trzeba uważać na limit.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA