Moja firma dopłaciła do kolonii mojej dziesięcioletniej córki. Kwota dofinansowania to 1500 zł z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy muszę od tego płacić podatek?
Nie, nie będzie potrzeby rozliczania się z takiej kwoty z fiskusem. Dopłaty z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do kolonii dla dziecka, które nie ukończyło 18 lat, są zwolnione z PIT. Przy czym nie ma znaczenia kwota dofinansowania, bo ustawodawca nie ogranicza go żadnym limitem.
Czy tzw. wczasy pod gruszą korzystają ze zwolnienia z PIT?
Żeby skorzystać z preferencji dla dofinansowania do wypoczynku dzieci i młodzieży, istotne jest, w jakiej formie się on odbywa. Ustawodawca wprost wymienił w przepisie kolonie, obozy, zimowiska, a także wypoczynek połączony z nauką, pobyt na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo- sanatoryjnych, rehabilitacyjno- -szkoleniowych, leczniczo- -opiekuńczych. Ponadto zwolnieniem objęte są dopłaty do wypoczynku zorganizowanego.
Niestety, wczasy pod gruszą nie spełniają tego warunku. Potwierdza to też fiskus, który w interpretacjach podatkowych odmawia prawa do zwolnienia przy dopłatach do tego rodzaju wypoczynku.
Moje dziecko bierze udział w półkoloniach. Czy dopłata do tego rodzaju wypoczynku jest opodatkowana?
Półkolonie czy półzimowiska nie zostały wprost wymienione wśród form wypoczynku wskazanych w zwolnieniu z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT. Nie oznacza to jednak, że dofinansowanie do półkolonii nie korzysta z preferencji.
Fiskus potwierdza, że taka forma zespołowego wypoczynku dla dzieci w miejscu ich zamieszkania, organizowana m.in. przez szkoły, domy kultury lub prywatne placówki w czasie wakacji lub ferii zimowych, spełnia warunki zwolnienia z PIT.
Czy dopłatę do wypoczynku dziecka pozyskaną z innych źródeł niż fundusz socjalny czy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych trzeba rozliczyć ze skarbówką?
Dopłaty do wakacji z innych źródeł podlegają zwolnieniu z PIT, ale ustawodawca wprowadza dla nich limit. Obecnie wynosi on 2000 zł i odnosi się do dofinansowania z całego roku podatkowego, a nie jednego wyjazdu.
A to oznacza, że jeśli z takiego innego źródła rodzic sfinansował zarówno ferie, jak i wakacje, trzeba uważać na limit.