fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Szef odpowie za bezprawne potrącenie z pensji

AdobeStock
Pracodawcy, który rozlicza straty spowodowane przez pracownika zabierając mu wynagrodzenie bez uzyskania na to pisemnej zgody, grożą konsekwencje karne.

Dyscyplinarnie zwolniliśmy pracownika m.in. z powodu uszkodzenia służbowego laptopa, co spowodowało straty oraz za brak skuteczności, bo nie pozyskiwał klientów. Potrąciliśmy całą jego pensję na naprawę sprzętu i brak efektów pracy. Nie mieliśmy jednak na to jego zgody. Pracownik powiadomił Państwową Inspekcję Pracy, a ta skierowała wniosek do sądu o ukaranie członka zarządu spółki za ten czyn. Czy członek zarządu może ponieść odpowiedzialność karną, mimo takiego zachowania pracownika? – pyta czytelnik.

Pracodawca może ponieść konsekwencje karne za brak wypłaty wynagrodzenia, mimo wystąpienia zasadnych przyczyn dyscyplinarnego zwolnienia pracownika.

Bezwarunkowy obowiązek

W kontekście stanu faktycznego trzeba odnieść się przede wszystkim do regulacji kodeksu pracy. W art. 86 § 1 stanowi on, że pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Po...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA