Zwolnienia grupowe: pełna odprawa dla matek łączących pracę z rodzicielstwem - wyrok TSUE

Pracownica łącząca urlop rodzicielski z pracą w niepełnym wymiarze czasu pracy, z którą pracodawca rozwiązał umowę o pracę, zachowuje prawo do pełnej odprawy z tytułu rozwiązania umowy.

Publikacja: 18.07.2019 05:40

Zwolnienia grupowe: pełna odprawa dla matek łączących pracę z rodzicielstwem - wyrok TSUE

Foto: 123RF

Takie stanowisko zajął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 8 maja 2019 r. w sprawie RE przeciwko Praxair MRC SAS (C-486/18).

Czytaj też: Od czego zależy wysokość odprawy

W czym problem

Pracownica spółki Praxair MRC była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze czasu pracy. W okresie od 6 listopada 2007 r. do 6 czerwca 2008 r. przebywała na urlopie macierzyńskim. Od 1 sierpnia 2008 r. korzystała zaś z urlopu rodzicielskiego, który łączyła ze świadczeniem pracy w obniżonym o 1/5 wymiarze czasu pracy. Ten ostatni urlop miał zakończyć się 29 stycznia 2011 r.

W związku z trudną sytuacją ekonomiczną, pracodawca podjął decyzję o przeprowadzeniu zwolnienia grupowego. W jego ramach 6 grudnia 2010 r. rozwiązał z pracownicą umowę o pracę za wypowiedzeniem. Zgodziła się ona skorzystać z 9-ciomiesięcznego urlopu na przekwalifikowanie. W trakcie okresu wypowiedzenia zrezygnowała z obniżenia wymiaru czasu pracy, a 7 września 2011 r. jej stosunek pracy z  Praxair MRC ostatecznie się rozwiązał.

W związku z rozwiązaniem umowy o pracę pracodawca wypłacił kobiecie odprawę w wysokości obliczonej proporcjonalnie do pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy. Zatrudniona nie zgodziła się z tym. Twierdziła, że przysługuje jej odprawa obliczona od całości wynagrodzenia należnego jej za pracę w pełnym wymiarze.

Rozpatrujące sprawę sądy krajowe uznały za słuszne argumenty pracodawcy i odrzuciły powództwo. Sąd kasacyjny wskazał, że chociaż dotychczasowe orzecznictwo sądów francuskich potwierdza stanowisko pracodawcy, to taka interpretacja może być sprzeczna z prawem unijnym. W tej sytuacji sąd kasacyjny zwrócił się z pytaniem do TSUE.

Co uznał Trybunał

Na wstępie rozważań TSUE wskazał, że prawo unijne ma na celu wspierać równe szanse i równe traktowanie kobiet i mężczyzn poprzez oferowanie im możliwości pogodzenia obowiązków zawodowych z rodzinnymi. Następnie TSUE zaznaczył, że celem klauzuli 2 pkt 6 porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego jest uniknięcie utraty lub ograniczenia praw wynikających ze stosunku pracy, nabytych lub będących w trakcie nabywania, na które pracownik może się powoływać w momencie rozpoczęcia urlopu rodzicielskiego, i zagwarantowanie, że po zakończeniu tego urlopu znajdzie się on – w odniesieniu do tych praw – w takiej samej sytuacji, w jakiej znajdował się przed wspomnianym urlopem. Termin „uprawnienia nabyte lub nabywane" w rozumieniu klauzuli 2 pkt 6 porozumienia ramowego obejmuje całość praw i korzyści, w formie pieniężnej lub w naturze, wynikających bezpośrednio lub pośrednio ze stosunku pracy. Ponadto, choć pracownik pełnoetatowy, który przebywa na urlopie rodzicielskim w niepełnym wymiarze, nie przepracuje tyle samo godzin, co w okresie niekorzystania z częściowego urlopu rodzicielskiego, to okoliczność ta nie oznacza, że jest on w odmiennej sytuacji niż pozostali pracownicy pełnoetatowi.

Maciej Andrzejewski, adwokat, Senior Associate w Kancelarii CMS

Omawiany wyrok powinien być szczególnie interesujący dla pracodawców planujących zwolnienia grupowe. Trybunał Sprawiedliwości stwierdza wprost, że pracownik łączący urlop rodzicielski z pracą w niepełnym wymiarze zachowuje prawo do pełnej odprawy z tytułu rozwiązania umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników. Oznacza to, że taką odprawę należy obliczać w oparciu o wynagrodzenie pracownika, jakie by otrzymywał pracując w pełnym wymiarze czasu pracy.

Należy zaznaczyć, że zgodnie z polskim prawem rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą przebywającą na urlopie rodzicielskim jest możliwe tylko w ściśle określonych przypadkach. Chodzi m.in. o sytuację, w której dochodzi do upadłości lub likwidacji pracodawcy. Rozwiązanie umowy z innych przyczyn może okazać się niemożliwe.

Takie stanowisko zajął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 8 maja 2019 r. w sprawie RE przeciwko Praxair MRC SAS (C-486/18).

Czytaj też: Od czego zależy wysokość odprawy

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego