fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Liczenie wynagrodzenia urlopowego - na co trzeba uważać

Adobe Stock
Szerokie spektrum przypadków do rozstrzygnięcia sprawia, że proces kalkulowania wynagrodzenia urlopowego bywa skomplikowany i nastręcza wielu trudności. Niesie to za sobą duże ryzyko popełnienia błędu.

I to mimo że regulacje dotyczące liczenia tej należności obowiązują od wielu lat oraz – w odróżnieniu od wielu innych przepisów z obszaru kadr i płac – nie były tak często nowelizowane.

Nadrzędna zasada

Zgodnie z art. 172 kodeksu pracy za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. To podstawowa reguła, którą trzeba się kierować przy szacowaniu, ile podwładny powinien uzyskać od pracodawcy za płatny wypoczynek. Oznacza ona – ogólnie rzecz ujmując – że zatrudniony nie powinien być stratny finansowo tylko z tego powodu, że wypoczywał korzystając z należnych mu dni urlopowych.

Poza przywołanym przepisem, osoby rozliczające świadczenia pracownicze muszą znać i umieć stosować w praktyce m.in. regulacje zawarte w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas url...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA