Tarcza antykryzysowa: nie wszystkie długi pozbawiają prawa do dofinansowania wynagrodzeń pracowników

Prawo do dofinansowania wynagrodzeń pracowników zależy od tego, czy pracodawca posiada zaległości w regulowaniu zobowiązań publicznoprawnych. Inne długi pozostają bez znaczenia.

Aktualizacja: 04.07.2020 08:47 Publikacja: 01.07.2020 12:25

Tarcza antykryzysowa: nie wszystkie długi pozbawiają prawa do dofinansowania wynagrodzeń pracowników

Foto: Adobe Stock

- Staram się o dofinansowanie z PUP części kosztów pensji pracowników i składek w trybie tarczy antykryzysowej. Mam zadłużenia z tytułu dzierżaw w urzędzie miasta z lat 2019-2020, które spłacam ratalnie. Mam też dług wobec gminy z tytułu podatku od nieruchomości, który również spłacam w ratach. Czy mają one znaczenie? – pyta czytelnik.

Znaczenie ma zobowiązanie wynikające z tzw. podatków lokalnych, jakim jest niewątpliwie podatek od nieruchomości. Natomiast istnienie zadłużenia wynikającego z umów cywilnoprawnych łączących przedsiębiorcę z gminą nie wpływa na możliwość uzyskania z powiatowego urzędu pracy dofinansowania do wynagrodzeń pracowników i naliczanych od nich składek na warunkach określonych w potocznie zwanej tarczy antykryzysowej, tj. ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU poz. 374 ze zm.).

Pozostało 81% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów