Koronawirus: świadczenie postojowe nie tylko dla ubezpieczonych zleceniobiorców

Świadczenie postojowe może otrzymać zarówno osoba podlegająca obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniom społecznym ze zlecenia, jak też taka, która nie została do nich zgłoszona.

Publikacja: 15.04.2020 16:15

Koronawirus: świadczenie postojowe nie tylko dla ubezpieczonych zleceniobiorców

Foto: AdobeStock

Czy świadczenie postojowe z tarczy antykryzysowej przysługuje tylko tym zleceniobiorcom, którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym z tytułu zlecenia (studenci)? – pyta czytelnik.

Nie, przepisy nie wprowadziły takiego ograniczenia. Jednak świadczenie postojowe nie przysługuje, jeśli zleceniobiorca ma inny tytuł do ubezpieczeń społecznych (np. umowę o pracę zawartą z innym podmiotem niż zleceniodawca).

Art. 15zq ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i  zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU poz. 374 ze zm.) przewiduje świadczenie przestojowe m.in. dla osób wykonujących umowę agencyjną, umowę zlecenia albo umowę o dzieło. Wynosi ono 2080 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia). Przy części drobnych umów cywilnoprawnych – gdy suma przychodów z tych umów uzyskana w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe, wynosi mniej niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2020 r., świadczenie to przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tytułu wykonywania tych umów cywilnoprawnych.

Czytaj także: Do wprowadzenia przestoju potrzebna zgoda pracowników

Prawo do świadczenia postojowego przysługuje, gdy w następstwie wystąpienia Covid-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności przez zleceniodawcę lub zamawiającego, z którym została zawarta umowa cywilnoprawna. Może je otrzymać osoba zamieszkująca na terytorium Polski, jeżeli jest:

? obywatelem RP lub

? obywatelem państwa członkowskiego UE, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, który posiada prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium RP, lub

? cudzoziemcem legalnie przebywającym na terytorium RP.

Osobie wykonującej umowę cywilnoprawną świadczenie postojowe przysługuje jeżeli:

? umowa cywilnoprawna została zawarta przed 1 lutego 2020 r.

? przychód z tej umowy uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe, nie przekroczył 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (15 681 zł).

Ustawa nie ogranicza kręgu uprawnionych zleceniobiorców do tych, od których zleceń odprowadzane są składki. Nie wyklucza zatem studentów, których – jeśli nie ukończyli 26. roku życia – zlecenia są „nieoskładkowane". Przy spełnieniu powyższych warunków student zatrudniony na zlecenie może otrzymać świadczenie postojowe.

Należy jednak pamiętać, że taka osoba nie może podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Świadczenia nie otrzyma więc student, który jest jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W stosunku do zatrudnienia pracowniczego nie obowiązuje bowiem zwolnienie z podlegania obowiązkom ubezpieczeniowym dla studentów.

Ustalenie prawa do świadczenia postojowego następuje na wniosek składany w ZUS. Osoba wykonująca umowę cywilnoprawną składa go za pośrednictwem odpowiednio zleceniodawcy lub zamawiającego.

Autor jest prawnikiem

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego