Związek zawodowy wymusi utworzenie i utrzymanie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Pracodawca, który utworzył zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na żądanie organizacji związkowej, musi mieć też jej zgodę, aby zrezygnować z funduszu. Jeśli jej nie uzyska, będzie musiał dalej go posiadać.

Publikacja: 24.01.2019 06:00

Związek zawodowy wymusi utworzenie i utrzymanie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

Załóżmy, że u pracodawcy, który zatrudnia 40 pracowników, funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, utworzony na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Pracodawca postanowił zrezygnować z tworzenia zfśs w tym roku. Uważa, że może to zrobić samodzielnie, bo zatrudnia mniej niż 50 pracowników i nie jest ustawowo zobowiązany do tworzenia funduszu. Związek twierdzi jednak, że pracodawca powinien uzgodnić rezygnację z zfśs z reprezentacją pracowników. Co jest prawdą?

Czytaj także: Środki funduszu socjalnego pod kontrolą związków zawodowych

Obowiązek pracodawcy...

Do utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zobowiązani są pracodawcy, którzy według stanu na 1 stycznia danego roku kalendarzowego zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełny etat. Ustawa nakłada taki obowiązek również na firmy zatrudniające co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełny etat – gdy wystąpi o to zakładowa organizacja związkowa.

Powyższe zasady nie dotyczą pracodawców prowadzących działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Oni muszą tworzyć zfśs bez względu na stan zatrudnienia.

...lub dobra wola

Na pozostałych pracodawców przepisy nie nakładają obowiązku tworzenia zfśs. Mogą oni jednak utworzyć fundusz na zasadzie dobrowolności albo podjąć decyzję o jego nietworzeniu.

W przypadku tej drugiej opcji, pracodawca powinien zawrzeć odpowiednie postanowienia w układzie zbiorowym pracy, a w razie jego braku – w regulaminie wynagradzania. Jeżeli w firmie nie działa związek zawodowy, postanowienia regulaminu wynagradzania w tej sprawie wymagają uzgodnienia z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. Przy braku regulaminu wynagradzania, należy poinformować zatrudnionych o nietworzeniu funduszu do końca stycznia każdego roku. Tę informację pracodawca powinien przekazać w sposób przyjęty w firmie, a więc np. mailowo lub wywieszając wiadomość na ogólnodostępnej dla zatrudnionych tablicy ogłoszeń.

Rezygnacja tylko za zgodą

Z tworzenia funduszu socjalnego może zrezygnować również pracodawca zobowiązany do jego utworzenia przez ustawę. Dotyczy to zarówno firm, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełny etat, jak i tych, w których zatrudnionych jest od 20 do 49 pracowników w przeliczeniu na etaty i które utworzyły fundusz na wniosek organizacji związkowej.

Decyzję o rezygnacji z tworzenia zfśs można podjąć w dowolnym czasie, np. w trakcie roku kalendarzowego. Jednak pracodawca nie może jej podjąć samodzielnie. W tym zakresie musi współdziałać z organizacją związkową, a gdy takiej w firmie nie ma – z przedstawicielem pracowników wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. Po uzgodnieniu tej kwestii z reprezentacją pracowników, pracodawca powinien zawrzeć odpowiednie postanowienia o rezygnacji z zfśs w układzie zbiorowym lub w regulaminie wynagradzania (w razie braku układu).

W omawianej sprawie pracodawca zatrudnia mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełny etat. Fundusz socjalny utworzył na wniosek związku zawodowego. Oznacza to, że również rezygnacja z zfśs wymaga współdziałania ze związkiem. Brak porozumienia w tym zakresie uniemożliwi skuteczną rezygnację z funduszu. ?

Zdaniem autorki

Katarzyna Dulewicz, radca prawny, Partner w kancelarii CMS

Przepisy ustawy o zfśs są niekompletne. Nie przewidują sytuacji, w której pracodawca tworzący zfśs na wniosek związku zawodowego nie posiada układu zbiorowego pracy ani regulaminu wynagradzania. Pracodawca zatrudniający 40 pracowników nie musi posiadać regulaminu wynagradzania, chyba że wystąpi o to działający w firmie związek zawodowy. Załóżmy, że związek o to jeszcze nie wystąpił i w firmie nie ma regulaminu wynagradzania. Pracownicy nie są też objęci układem zbiorowym pracy. W firmie funkcjonuje jednak fundusz socjalny –utworzony na wniosek związku zawodowego. Jeżeli pracodawca zrezygnuje z tworzenia zfśs i uzgodni to ze związkiem, to zgodnie z ustawą powinien zawrzeć odpowiednie postanowienia w tym zakresie w układzie zbiorowym lub w regulaminie wynagradzania. A co w sytuacji, gdy nie ma regulaminu wynagradzania, a pracownicy nie są objęci układem zbiorowym? Na to pytanie ustawa o zfśs nie odpowiada. Dopóki więc ustawodawca nie zdecyduje się doprecyzować przepisów, rozsądną praktyką może być zawarcie odpowiedniego porozumienia ze związkiem zawodowym o rezygnacji z tworzenia zfśs.

Załóżmy, że u pracodawcy, który zatrudnia 40 pracowników, funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, utworzony na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Pracodawca postanowił zrezygnować z tworzenia zfśs w tym roku. Uważa, że może to zrobić samodzielnie, bo zatrudnia mniej niż 50 pracowników i nie jest ustawowo zobowiązany do tworzenia funduszu. Związek twierdzi jednak, że pracodawca powinien uzgodnić rezygnację z zfśs z reprezentacją pracowników. Co jest prawdą?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów