fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kwota wolna od potrąceń w 2021 roku

Adobe Stock
Kwota wolna od potrąceń zmienia się w zależności od wymiaru etatu pracownika, wysokości przysługujących mu kosztów uzyskania przychodu, uczestnictwa w PPK, a także prawa do „zerowego PIT". Znaczenie może mieć również sytuacja materialna związana z epidemią.

Wraz z fundowanymi nam przez prawodawcę kolejnymi zmianami przepisów, kalkulowanie kwot chronionych przez potrąceniami staje się coraz bardziej skomplikowane. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wprowadzane na przestrzeni ostatniego czasu nowelizacje przepisów nakazują brać pod uwagę szereg czynników i okoliczności, które wpływają na finalną kwotę wolną od potrąceń.

Czytaj także:

Koronawirus podnosi kwoty wolne od potrąceń

Pochodna kilku elementów

Każda osoba zajmująca się rozliczeniami płacowymi musi posiadać wiedzę na temat zasad zgodnego z prawem dokonywania potrąceń z pieniężnych należności zatrudnionych osób.

Z tym zagadnieniem nierozerwalnie wiążą się kwestie dotyczące obowiązku przestrzegania ustawowych regulacji chroniących wynagrodzenie, które są gwarantem pewnego minimum bytowego pracownika wolnego od zajęć. To, od czego zależy wysokość tego minimum, prezentuje poniższa tabela.

>Co wpływa na poziom kwoty wolnej od potr...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA