fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy pensja pracownika może zależeć od zysków

AdobeStock
Nie można konstruować wynagrodzenia zasadniczego pracownika w taki sposób, że jeden z jego elementów jest wprost i bezpośrednio powiązany z ryzykiem gospodarczym pracodawcy.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych wielokrotnie zajmowano się wpływem zysków, jakie udaje się wypracować pracodawcy, lub strat przedsiębiorstwa na wysokość płac pracowników, których firma zatrudnia. Mimo że judykaturę dotyczącą tej kwestii można obecnie uznać za ukształtowaną, wielu pracodawców nie stosuje się do wytycznych sądów, narażając się na przegraną przed sądem, gdy pracownik decyduje się zakwestionować wynagrodzenie ustalone sprzecznie z przepisami. Tylko pozornie uzależnienie pensji od zysku firmy jest sprawiedliwe, ponieważ głębsza analiza charakteru wynagrodzenia pracownika prowadzi do wniosku, że taki sposób ustalania wynagrodzenia przeczy istocie stosunku pracy.

Powiązanie wykluczone

Analizę orzecznictwa dotyczącego wiązania wyników gospodarczych firmy z pensjami zatrudnionych zacznijmy od jednego z najczęściej cytowanych wyroków dotyczących tej problematyki z 24 września 2009 r. (sygn. II PK 57/09), w którym ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA