fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenie minimalne za grudzień 2019 r. wypłacane w styczniu - w jakiej wysokości wypłacić

Adobe Stock
Wynagrodzenie minimalne za grudzień 2019 r. wypłacane w styczniu br. należy się pracownikom w ubiegłorocznej stawce. Obejmuje je jednak nowa kwota wolna od potrąceń.

Przełom roku i związana z tym zmiana stawek lub przepisów zawsze przysparza wątpliwości. Przede wszystkim dotyczy to podwyżki kwoty minimalnego wynagrodzenia, gdy termin wypłaty zarobków jest w firmie przesunięty na kolejny miesiąc. W jakiej wysokości przysługuje pensja za grudzień? Czy należy opłacić od niej składkę na Fundusz Pracy? Jaką zastosować kwotę wolną od potrąceń? To najczęściej pojawiające się pytania.

Za pracę wykonaną

Odpowiedź na pierwsze pytanie wynika z zasady, że wynagrodzenie jest należne za pracę wykonaną, a więc jego wysokość jest ustalana według zasad, które obowiązywały w czasie świadczenia pracy. W konsekwencji za pracę wykonywaną w grudniu 2019 r., opłacaną minimalną stawką, należy się pensja w kwocie minimalnej obowiązującej w tym miesiącu, niezależnie od daty wypłaty. Najniżej opłacani pracownicy mają zatem prawo do wynagrodzenia za grudzień 2019 r. w wysokości 2250 zł brutto – zarówno przy terminie wypłaty przypadającym w gru...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA