fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pjongczang 2018

Pierwszy zadeklarowany gej zdobył złoto na igrzyskach

AFP
Eric Radford, kanadyjski łyżwiarz figurowy, powiedział, że "może wybuchnąć z dumy" po tym, jak został pierwszym w historii jawnym homoseksualistą, który zdobył złoty medal zimowych igrzysk olimpijskich.

Radford sięgnął po złoto w parach sportowych, razem ze swoja partnerką Meagan Duhamel. Para wykonała swój taniec do utworu Adele "Hometown Glory".

Na tych samych zawodach brązowy medal zdobył w konkursie solistów Adam Rippon, pierwszy w historii gej z USA na zimowych igrzyskach.

Po zwycięstwie 33-letni Radforf napisał na Twitterze: "To jest niesamowite! Dosłownie mam ochotę wybuchnąć z dumy". Później wrzucił swoje zdjęcie z Ripponem dodając hasztag "outandproud".

Gratulacje Radfordowi złożył m.in. kanadyjski medalista i działacz LGBT Mark Tewksbury, który w 1992 roku wygrał jedną z konkurencji pływackich na letnich igrzyskach w Barcelonie. "Wreszcie w 2018 roku zadeklarowany homoseksualista jest na szczycie podium. Nigdy więcej izolacji dla sportowców LGBT" - napisał.

Kilkadziesiąt lat przed Radfordem i Ripponem, w 1976 roku, Brytyjczyk John Curry wygrał konkurs solistów na igrzyskach w Innsbrucku. Nie ujawniał jednak swojej seksualności - został dopiero później wydany przez niemiecką gazetę.

Gratulacje Radfordowi złożyło kilka osobistości ze świata showbiznesu. "Sprawiłeś, że jestem taka dumna" - napisała aktorka Reese Witherspoon.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA