Piłka nożna

Będzie wielka zbiórka na Legię?

Jeśli UEFA ukarze Legię Warszawa za ten baner, kibice chcą złożyć się na grzywnę
PAP, Bartłomiej Zborowski
Znani dziennikarze, politycy, ale i zwykli kibice zapowiadają zbiórkę, jeśli UEFA nałoży karę na Legię za słynną oprawę przy okazji rewanżowego meczu eliminacji do Ligi Mistrzów z Astaną.

Oprawa dotyczyła niemieckich zbrodni na Polakach w czasie Powstania Warszawskiego. Na wielkim płótnie bezgłowy SS-man trzymał małego, przerażonego chłopca i przykładał mu pistolet do skroni.

Na banerze pod nim pojawił się napis w języku angielskim, który głosił: - Podczas powstania warszawskiego Niemcy zabili 160 000 ludzi. Tysiące z nich było dziećmi". Całości dopełniły kartony, układające się w napis "1944".

Oprawę zaprezentowano podczas minuty ciszy przed meczem upamiętniającej wybuch Powstania Warszawskiego. Niektórzy sugerowali, że mogła być ona inspirowana filmem "Idź i patrz" o inwazji Niemców na białoruską wioskę, podczas II wojny światowej.

O akcji warszawskich kibiców głośno było na całym świecie, a UEFA wszczęła postępowanie wobec Legii Warszawa.

Na klub może zostać nałożona wysoka grzywna sięgająca nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Decyzję o karze ma zostać podjęta przez Komisję Kontroli, Etyki i Dyscypliny 17 sierpnia na posiedzeniu w Nyonie.

Polscy kibice już zapowiedzieli, że złożą się na ewentualna grzywnę. - Oprawa Legii była fantastyczną odpowiedzią na permanentne zakłamywanie roli Polski w II Wojnie Światowej i rozmywanie odpowiedzialności – napisał na Twitterze Krzysztof Stanowski, założyciel portalu weszło.com.

Zapowiedział, że od razu po negatywnej decyzji zakłada internetową zbiórkę, żeby klub nie musiał zapłacić choćby złotówki za tę lekcję historii dla świata.

Później ujawnił, że zbiórka została już założona, tylko jest jeszcze nieopublikowana. - Poczekamy na rozwój wydarzeń. O ile dobrze rozumiem, trzeba uzbierać sumę plus podatek? - pytał.

Do zbiórki chcą się włączyć kibice innych klubów.- "Jakem kibic Cracovii, tak kibicom Legii kłaniam się w pas za oprawę ważniejszą niż tysiąc artykułów i dołożę swój grosz. Dajcie znać gdzie" – zadeklarował komentator Witold Gadowski.

Głos w tej sprawie zabrała też Krystyna Pawłowicz, posłanka PiS. Na swoim profilu na Facebooku napisała m.in., że „cała Polska czeka na tę kretyńską - kompromitującą tych macherów z UEFA od zarabiania na piłce – karę".

- Będzie dobra okazja do pokazania kosmopolitycznemu lewactwu naszej narodowej dumy i godności! Czekamy, by w podziękowaniu kibicom Legii za piękną oprawę móc uczestniczyć w narodowej zbiórce, a właściwie w Narodowej Oprawie Powstańczej – zapowiedziała Krystyna Pawłowicz.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL