Ekstraklasa: Żółwim tempem po mistrzostwo

Legia Warszawa przegrała ligowy klasyk z Lechem Poznań 1:2 i opóźniła mistrzowską fetę.

Aktualizacja: 05.07.2020 19:50 Publikacja: 05.07.2020 19:03

Piłkarze z Łazienkowskiej z przerwy spowodowanej pandemią wrócili w formie, ale po trzech zwycięstwach mechanizm się zaciął. Legia w pięciu ostatnich spotkaniach zdobyła pięć punktów, a po starciu z Lechem trener Legii Aleksandar Vuković przyznał, że rywale na sukces zasłużyli. Jego zespół obudził się w Poznaniu dopiero po przerwie, ale gryzienia trawy i frontalnych ataków na bramkę Mickeya van der Harta wcale nie było.

Kibicom mógłby stanąć przed oczami obrazek z poprzedniego sezonu, kiedy Legia w rundzie mistrzowskiej także punktowała opornie i ostatecznie przegrała tytuł z czterokrotnie biedniejszym Piastem Gliwice, ale teraz powtórka to science fiction, bo warszawiakom do sukcesu brakuje zaledwie jednego punktu. Może zawodnicy Vukovicia rywalom w tabeli nie uciekają i po tytuł zmierzają w żółwim tempie, ale pościgu nie ma.

Lechici doczekali się swojego małego szczęścia, bo w tym sezonie już dwa razy z Legią przegrali, choć nie czuli się na boisku słabsi. Niektórym pewnie spadł kamień z serca, a trener Dariusz Żuraw podczas konferencji prasowej odetchnął: „W końcu!”. Jego podopieczni wygrali szlagier, choć z powodu kartek na trybunach usiadł Duńczyk Christian Gytkjaer.

To była oda do młodości, bo gole strzelali 22-letni Kamil Jóźwiak i Jakub Kamiński, który dopiero miesiąc temu wkroczył w dorosłość. Zawodnicy Lecha mieli przed kim prężyć muskuły, bo na mecz akredytowali się przedstawiciele Manchesteru United, Southampton i Anderlechtu. Zagraniczni goście zobaczyli lepsze oblicze Ekstraklasy: takie, gdzie są emocje, przyzwoita piłka oraz kilku utalentowanych, miejscowych graczy.

Polaków na ławce tradycyjnie trzymał trener Cracovii Michał Probierz. Mecz w Gdańsku w podstawowym składzie rozpoczął tylko Sylwester Lusiusz, ale nie przeszkodziło to drużynie Probierza w pokonaniu Lechii. Gospodarze wcześniej wygrali trzy spotkania z rzędu, więc teraz – zgodnie z ekstraklasową logiką – boleśnie przegrali.

– Musimy przełknąć gorzką pigułkę i patrzeć do przodu – nie kryje trener Piotr Stokowiec, którego czeka teraz ligowo-pucharowy dwumecz z Lechem.

Cracovia włączyła się do walki o europejskie puchary, szansę na podium straciła za to Pogoń Szczecin, która grała z Jagiellonią Białystok przez 73 minuty w osłabieniu (dwie żółte kartki Huberta Matyni), a decydującego gola straciła po rzucie karnym w doliczonym czasie gry.

Pozycję na podium ustabilizował Piast, który przełamał się po trzech meczach bez zwycięstwa i pokonał Śląsk Wrocław. Jedenastego gola w sezonie strzelił Piotr Parzyszek, który jest najskuteczniejszym Polakiem w Ekstraklasie. Więcej bramek - czternaście - ma wprawdzie na koncie Jarosław Niezgoda, ale on zimą zamienił Legię na amerykański Timbers i wciąż czeka na debiut, bo MLS przez koronawirusa nie gra.

Wisła Kraków wygrała trzeci kolejny mecz i zostaje w lidze, choć jesienią przegrała dziesięć razy z rzędu i szurała po dnie. Podopieczni Artura Skowronka nie musieli grać wielkiej piłki, wystarczyły błędy rywali. Najpierw piłkę po rzucie z autu podał Wiślakom Jan Grzesik, a po przerwie sędzia Bartosz Frankowski podyktował dwa rzuty karne. Najlepszym zawodnikiem ŁKS-u był 40-letni Arkadiusz Malarz, który obronił strzał z 11 metrów innego weterana, 36-letniego Rafała Boguskiego.

Arce Gdynia nie pomogła zmiana trenera podczas pandemicznej pauzy i zespół szanse na pozostanie w elicie ma już tylko teoretyczne. Wygrana Białej Gwiazdy wyleczyła z marzeń o utrzymaniu Koronę Kielce, choć jej prezes Krzysztof Zając po meczu powiedział: – Ta drużyna jakościowo była naszą najlepszą od czterech lat. Polegliśmy, bo mieliśmy za mało charakteru i przywódców, a za dużo zawodników, którzy zadowalali się minimum.