Ekstraklasa. Pogoń już tylko trzy punkty za Legią

Pogoń Szczecin pokonała 1:0 Górnika Zabrze w meczu 26. kolejki piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy i przynajmniej do środy zmniejszyła dystans do prowadzącej w tabeli Legii Warszawa do trzech punktów.

Aktualizacja: 20.04.2021 22:28 Publikacja: 20.04.2021 21:50

Petr Schwarz (Raków Częstochowa)

Było to trzecie zwycięstwo Portowców z rzędu. Tym razem do wygranej wystarczyła jedna bramka, autorstwa Rafała Kurzawy. Siedmiokrotny reprezentant Polski strzelił swojego pierwszego gola po powrocie do ekstraklasy, z której wyjechał w 2018 roku, opuszczając... Górnika. Kurzawa wykorzystał w 20. minucie centrę Michała Kucharczyka z prawego skrzydła.

W trzech ostatnich meczach szczecinianie zdobyli komplet punktów i nie stracili ani jednej bramki. Pozwoliło im to na zmniejszenie straty do liderującej Legii do trzech punktów. Drużyna Czesława Michniewicza swój mecz w ramach 26. kolejki zagra jednak dopiero w środę - na wyjeździe z Piastem Gliwice.

W innym środowym meczu Raków Częstochowa pokonał na wyjeździe rewelacyjną ostatnio (10 punktów w czterech meczach) Wartę Poznań 2:0. Beniaminek na przegraną solidnie zapracował, bo nie dość, że jedna z bramek była golem samobójczym, to gospodarze nie wykorzystali dwóch rzutów karnych - w 10. minucie Mateusz Kupczak przymierzył w poprzeczkę, a strzał Mateusza Kuzimskiego tuż przed przerwą obronił bramkarz Domonik Holec. Raków tym samym umocnił się na trzecim miejscu w tabeli.

W dwóch pozostałych spotkaniach Lech Poznań rozbił Lechię Gdańsk 3:0 (to pierwsze zwycięstwo po powrocie do Lecha trenera Macieja Skorży) a Śląsk Wrocław pokonał Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:3. Prowadzenie w tym pojedynku przechodziło z rąk do rąk. Najpierw 1:0 i 2:1 wygrywali gospodarze, w 78. minucie na 3:2 wyszli goście. Z prowadzenia cieszyli się raptem 5 minut, a w doliczonym czasie gry wypuścili z rąk nawet jeden punkt, gdy wynik ustalił Róbert Pich.

W środę dokończenie kolejki - oprócz meczu Piasta z Legią, Jagiellonia Białystok podejmie Stal Mielec, Zagłębie Lubin zagra z Wisłą Kraków, a Cracovia gościć będzie Wisłę Płock.

PKO BP Ekstraklasa - 26. kolejka

Pogoń Szczecin - Górnik Zabrze 1:0 (Kurzawa 20)
Warta Poznań - Raków Częstochowa 0:2 (Gutkovskis 42, Kiełb 70-samobójcza)
Lech Poznań - Lechia Gdańsk 3:0 (Skóraś 52, Ishak 57-karny, Ramirez 65)
Śląsk Wrocław - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:3 (Mączyński 36, Biliński 61-samobójcza, Poprawa 83, Pich 90+6 - Janicki 41, Biliński 70, Roginić 78)