Liga Mistrzów: Debiutanci nie pękają

Basaksehir wygrał w Stambule z Manchesterem United 2:1, Krasnodar był bliski pokonania Sevilli. Dynamo postraszyło Barcelonę.

Aktualizacja: 04.11.2020 23:31 Publikacja: 04.11.2020 23:27

Radość Danijela Aleksicia z Basaksehir Stambuł po końcowym gwizdku

Zwycięstwo w Champions League to zawsze duże wydarzenie. Tym bardziej, gdy jesteś debiutantem, a twoi rywale mają tak bogatą historię jak Manchester United.

Manchester tydzień temu rozbił 5:0 RB Lipsk, a wcześniej pokonał 2:1 Paris Saint-Germain. Niektórzy zaczęli już pisać, że drużyna Ole Gunnara Solskjaera wyrasta na faworyta rozgrywek. Dwumecz z mistrzem Turcji miał przypieczętować jej awans do fazy pucharowej, tymczasem do domu wróciła bez punktów.

Basaksehir to absolutny debiutant w LM. W dwóch pierwszych spotkaniach nie zdobył nawet bramki, więc gdy w 13. minucie zbliżający się do piłkarskiej emerytury Demba Ba dał gospodarzom prowadzenie, w Stambule rozległ się ogromny okrzyk radości.

United przegrywali do przerwy 1:2, w drugiej połowie Solskjaer przeprowadzał zmianę za zmianę, jego zawodnicy nie przestawali atakować, ale bili głową w mur i wyrównać nie zdołali. Pierwsza niespodzianka stała się faktem.

Drugą miał szansę sprawić inny debiutant - Krasnodar. Pojechał do triumfatora Ligi Europy i już po 20 minutach prowadził 2:0. Tuż przed przerwą kontaktowego gola strzelił Ivan Rakitić, ale radość Sevilli trwała krótko, bo chwilę później czerwoną kartkę dostał jej kapitan Jesus Navas.

Pół godziny przed końcem trener Julen Lopetegui wyciągnął jednak asa z rękawa, posłał na boisko Youssefa En-Nesyri'ego, a Marokańczyk w odstępie trzech minut odwrócił losy meczu i Sevilla zwyciężyła 3:2.

Barcelona wygrała z Dynamem Kijów 2:1, ale wicemistrz Ukrainy, mocno osłabiony przez kontuzje i koronawirusa, przysporzył jej problemów, a 18-letni bramkarz Rusłan Neszczeret zanotował na Camp Nou debiut marzeń. Kilka interwencji było klasy światowej. Bardzo dobry mecz rozegrał też Tomasz Kędziora. Nie ograniczał się do obrony, był aktywny również w ofensywie.

Rewanż za przegrany półfinał z zeszłego sezonu wziął RB Lipsk. Zespół Red Bulla pokonał u siebie 2:1 PSG, wykorzystując fakt, że u rywali wystąpić nie mogli kontuzjowani Neymar i Kylian Mbappe. Angel Di Maria dał paryżanom prowadzenie, ale później nie strzelił karnego, a PSG kończyło spotkanie w dziewięciu po tym, jak czerwone kartki dostali Idrissa Gueye i Presnel Kimpembe.

Liga Mistrzów - 3. kolejka

Grupa E
Chelsea - Rennes 3:0 (T. Werner 10-z karnego i 41-z karnego, T. Abraham 50)
Sevilla - Krasnodar 3:2 (I. Rakitić 42, Y. En-Nesyri 69 i 72 - M. Sulejmanow 17, M. Berg 21-z karnego)

Grupa F
Zenit - Lazio 1:1 (A. Erochin 32 - F. Caicedo 82)
Club Brugge - Borussia Dortmund 0:3 (T. Hazard 14, E. Haaland 18 i 32)

Grupa G
Barcelona - Dynamo 2:1 (L. Messi 5-z karnego, G. Pique 65 - W. Cygankow 75)
Ferencvaros - Juventus 1:4 (F. Boli 90 - A. Morata 7 i 60, P. Dybala 73, L. Dwali 81-sam.)

Grupa H
Basaksehir - Manchester United 2:1 (D. Ba 13, E. Visca 40 - A. Martial 43)
RB Lipsk - Paris Saint-Germain 2:1 (C. Nkunku 42, E. Forsberg 57-z karnego - A. Di Maria 6)