Ekstraklasa: Pierwsza wygrana Arki Gdynia

Arka Gdynia wygrała z Wisłą Płock 3:1 (0:0) w spotkaniu piątej kolejki LOTTO Ekstraklasy. Dla ekipy z Gdyni to pierwsze w tym sezonie zwycięstwo - relacjonuje Onet.pl

Aktualizacja: 18.08.2018 22:03 Publikacja: 18.08.2018 21:58

Wspólnym mianownikiem łączącym Wisłę Płock i Arkę Gdynię przed ich bezpośrednim starciem w ramach piątej kolejki był przede wszystkim brak zwycięstwa w dotychczasowych zmaganiach sezonu 2018/19. Pierwszy kwadrans meczu stał pod znakiem kompletnie nieudanych zagrań i podań. Piłka rozgrywana w strefie środkowej jeszcze docierała do adresatów, ale w innych sektorach boiska mnożyła się niedokładność po obu stronach.

Widowisko rozruszać miało szansę potężne uderzenie Damiana Szymańskiego z dystansu. Pomocnik gospodarzy huknął w prawą stronę bramki z 30 metrów, a piłka odbiła się od słupka. Okazję miała także Arka za sprawą Rafała Siemaszki, który wyszedł sam na sam z bramkarzem. Zamiast podjąć jedyną właściwą w tej sytuacji decyzję o strzale, napastnik próbował podania, co umożliwiło skuteczny powrót obronie i interwencję bramkarzowi Daehne.

W składzie Wisły Płock znajdował się Ricardinho, który w poprzednich czterech kolejkach zdołał oddać pięć strzałów w światło bramki przeciwników. To był najlepszy tego typu dorobek w lidze, ale w pierwszej połowie ani Brazylijczyk, ani nikt inny na boisku nie przejawiał szczególnej ochoty na oddawanie uderzeń na bramkę.

Zaraz po przerwie zakotłowało się pod bramką podopiecznych Dariusza Dźwigały. Daehne został zmuszony do obrony przy użyciu piąstkowania, a chwilę później, gdyby nie dobra postawa defensywna Damiana Szymańskiego, piłkę w siatce umieściłby Adam Marciniak.

Napór w wykonaniu gości w końcu przyniósł rezultat bramkowy. Aleksandar Kolew był idealnie ustawiony, co dostrzegł Goran Cvijanović. Bułgar wpakował piłkę do bramki głową, co oznaczało też, że Arka pierwszy raz w tym sezonie zdobyła gola otwierającego rezultat. Gdynianie grali jak natchnieni, już minutę po strzelonej bramce, mogli zdobyć kolejną. Tym razem jednak Janota nie wykorzystał szansy.

Bardzo dobry okres w wykonaniu Arki trener Dźwigała próbował przerwać, dokonując szeregu zmian. Przyniosły one korzyść, choć do remisu nie doprowadził żaden z wprowadzonych na boisko graczy, lecz aktywny Ricardinho. To nie była żadna ładna akcja w wykonaniu Nafciarzy, defensorzy rywala popełnili błąd przy dobiciu, który został skrzętnie wykorzystany.

Pachniało już remisem w wykonaniu obu ekip, ale kolejną bramkę po zagraniu piłki górą w pole karne zdobyła Arka. Tym razem w roli strzelca wystąpił Maciej Jankowski, a autorem dokładnej wrzutki z prawej flanki był Damian Zbrozień. Niewątpliwie błąd w kryciu popełnili też piłkarze z Płocka.

Kropkę nad „i” goście postawili w drugiej doliczonej przez sędziego minucie do podstawowego czasu gry. To już był efekt rozpaczliwego poszukiwania przez płocczan gola wyrównującego, przy trafieniu Rafała Siemaszki znów dobrym przeglądem pola wykazał się Michał Janota, który dostarczył mu futbolówkę na czas i w odpowiednim tempie.

Więcej: Onet.pl

2 / 3
Wygrać i zapomnieć o nieudanych eliminacjach. Lewandowski gotów na baraże z Estonią
Robert Lewandowski przed barażami o Euro 2024: wierzę, że awansujemy