Legia mistrzem, skandaliczne zakończenie ligi w Poznaniu. Relacja na żywo

Legia prowadziła 2:0 w wyjazdowym meczu z Lechem Poznań, przerwanym przez sędziego w 77. minucie z powodu rac rzucanych na boisko. Ostateczną decyzję w sprawie pojedynku podjęła wieczorem Komisja Ligi, karząc Lecha walkowerem.

Aktualizacja: 20.05.2018 21:53 Publikacja: 20.05.2018 14:47

Kończymy naszą relację, gratulujemy Legii Warszawa udanej obrony mistrzowskiego tytułu, a kibiców i czytelników zapraszamy na piłkarskie emocje w sezonie 2018/19.

22:08

"Oczekuję od stosownych służb podjęcia zdecydowanych działań wobec stadionowych chuliganów" - zaapelował premier Mateusz Morawiecki.

Przeczytaj » Morawiecki: Oczekuję zdecydowanych działań ws. chuliganów

21:56

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zapowiada na poniedziałek komentarz ws. wydarzeń na stadionie Lecha.

21:53

Pałac Kultury i Nauki w stolicy już w kolorach Legii.

21:47

Legia na Twitterze cieszy się z już oficjalnego mistrzostwa.

21:34

Tak po przerwaniu meczu wygląda stadion w Poznaniu.

21:30

Legia może już oficjalnie świętować - wygrywa w Poznaniu walkowerem.

"Obradująca w trybie pilnym Komisja Ligi podjęła decyzję o weryfikacji wyniku meczu 37. kolejki Lech Poznań – Legia Warszawa jako walkower na korzyść drużyny gości. Decyzja taka została podjęta z powodu przerwania meczu na skutek zachowania kibiców drużyny gospodarzy. W związku z deklaracją Lecha Poznań, że nie będzie składać odwołania od tej decyzji, rozstrzygnięcie meczu i decyzja o przyznaniu 3 punktów Legii Warszawa staje się wykonalna" - czytamy w komunikacie Ekstraklasy.

21:21

Dziwny mistrz chorej ligi - podsumowuje sezon Piotr Żelazny. Przeczytaj »

21:04

Powściągliwie na Twitterze cieszy się z mistrzostwa prezes Legii Dariusz Mioduski. Poprzedni prezes, Bogusław Leśnodorski, również zadowolony.

20:52

Z okazji do pogratulowania udanej obrony mistrzowskiego tytułu skorzystali kandydaci na prezydenta Warszawy. Szybszy był Rafał Trzaskowski.

20:47

Jagiellonia ma nosa do piłkarzy. Odejście Wasiljewa, Cernycha czy latem Jacka Góralskiego (do mistrza Bułgarii Ludogorca Razgrad, za 3,5 mln złotych) nie wpłynęło niekorzystnie na grę - pisze Stefan Szczepłek o Jagiellonii Białystok, wicemistrzu Polski.

Przeczytaj » Wschodzący Białystok

Tak wygląda ostateczna tabela ekstraklasy, zakładając utrzymanie wyniku 0:2 w meczu Lecha z Legią. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta przez Komisję Ligi jeszcze dzisiaj. Nie ma jednak innej możliwości, niż walkower dla Legii, który tylko poprawi jej bilans bramkowy.

16. Sandecja Nowy Sącz 37 33 6 15 16 34-54

Lechia Gdańsk została ukarana odjęciem jednego punktu za zaległości finansowe.

Lech Poznań - Legia Warszawa 0:2
Górnik Zabrze - Wisła Kraków 2:0
Jagiellonia Białystok - Wisła Płock 2:1
Korona Kielce - Zagłębie Lubin 0:2

Organizatorzy meczu w Poznaniu apelują o opuszczenie trybun.

90+9  Kibice wbiegają na boisko w Białymstoku po raz drugi - tym razem już po ostatnim gwizdku sędziego. Jagiellonia wygrywa z Wisłą Płock 2:1 i zajmie drugie miejsce w tabeli.

"W związku z wydarzeniami na meczu 37. kolejki Lech Poznań – Legia  Warszawa, informujemy, że decyzje ws. przerwanego meczu w Poznaniu  podejmie Komisja Ligi. Posiedzenie odbędzie się w trybie pilnym jeszcze  dziś, gdy członkowie Komisji otrzymają raport meczowy delegata PZPN" - poinformowała Ekstraklasa.

90+7 Kibice w Białymstoku przedwcześnie wybiegli na boisko, ale szybko ewakuują się z powrotem.

90+4 Koniec meczu w Zabrzu. Górnik Zabrze na czwartym miejscu w tabeli, po 23 latach zapewnia sobie start w europejskich pucharach.

90' Sędzia Daniel Stefański nie wznowi meczu w Poznaniu. Zawodnicy Legii Warszawa obronili tytuł mistrzów Polski!

88' Szybka akcja Kurzawa - Żurkowski - Angulo, jest 2:0 w Zabrzu! Wcześniej znakomitej okazji nie wykorzystał Carlitos. Wszystko wskazuje na grę beniaminka w pucharach.

87' Bardzo smutne obrazki z Poznania...

85' Czy mecz w Poznaniu zostanie dokończony?

83' A teraz żółta kartka dla Sheridana z Jagiellonii i Urygi z Wisły Płock za bezpośrednie starcie.

82' Druga żółta kartka dla Dominika Furmana za ostry atak z tyłu na Sheridana. Wisła Płock będzie kończyła mecz w Białymstoku w dziesiątkę. Puchary oddalają się od Płocka...

81' Kapitalne uderzenie Carlitosa w Zabrzu, piłka po słupku wychodzi poza boisko.

77' Mecz w Poznaniu przerwany. Na murawie pojawiły się race...

76' Paweł Brożek wchodzi na boisko - to pożegnalny mecz Wiślaka, który zastępuje Marcina Wasilewskiego! Chwilę wcześniej do siatki trafia Kurzawa, ale sędzia słusznie odgwizduje spalonego.

74' Trwa ostra walka w Zabrzu. Przy porażce Wisły Płock w Białymstoku, to Górnik albo Biała Gwiazda może zagrać w pucharach. Na boisku leżą jednocześnie dwaj zawodnicy obu drużyn.

72' Adam Hlousek za Miroslava Radovicia w Legii, Tymoteusz Klupś za Piotra Tomasika w Lechu.

69' Fantastyczna kontra Legii Warszawa. Piłkę do pola karnego podciągnął po kontrze Sebastian Szymański, poczekał na nadbiegającego po prawej stronie Michała Kucharczyka i mistrzowie Polski prowadzą w Poznaniu już 2:0.

69' Zagłębie prowadzi w Kielcach już 2:0, bramkę znów strzela Patryk Tuszyński.

66' Jagiellonia wykonała więc "swoje" - prowadzi z Wisłą, ale do mistrzostwa potrzebuje jeszcze dwóch bramek Lecha. Tymczasem w Poznaniu w dobrej sytuacji prosto w Arkadiusza Malarza strzela Gytkjaer.

65' Cilian Sheridan pięknym strzałem głową wykańcza atak skrzydłem Frankowskiego, Jagiellonia prowadzi 2:1, choć to Wisła Płock wyglądała lepiej.

61' Zmiana także w zespole Lecha. Na murawie melduje się rekonwalescent Makuszewski, zmieniając balansującego na granicy drugiej żółtej kartki Jóźwiaka.

60' Kasper Hamalainen, były Lechita, obecnie Legionista, pojawia się na boisku w Poznaniu. Zastępuje Cafu.

57' Świetna szansa Lecha! Janicki po centrze Jevticia nie trafia do bramki po strzale głową.

55' W Białymstoku Kante ostro zaatakował wślizgiem Kwietnia. Poddenerwowany anulowaniem bramki napastnik Wisły musi uważać, ponieważ ma już na swoim koncie żółtą kartkę.

54' Słaby mecz w Kielcach. Obie drużyny notują sporo niecelnych podań i strat. Przewagę mają jednak goście, którzy po przerwie już kilkakrotnie niepokoili bramkarza Hamrola.

52' W Poznaniu prawą stroną urwał się Sebastian Szymański, ale jego dośrodkowanie nie mogło trafić do żadnego z kolegów.

51' Robi się ciekawie w Zabrzu. Najpierw Cuesta piąstkuje piłkę po dobrej wrzutce gospodarzy w pole karne, po chwili dobrą interwencją popisuje się Loska, broniąc próbę Balleste z Wisły Kraków.

50' Nie ma jednak bramki w Białymstoku! Sędzia Piotr Lasyk dopatrzył się przewinienia któregoś z płocczan i po weryfikacji VAR anuluje bramkę. Żółta kartka dla Kante.

47' Kapitalny mecz Kante w Białymstoku. Zawodnik Wisły Płock wykorzystuje dogranie Dominika Furmana i strzela podcinką do siatki. Wisła wygrywa z Jagiellonią 2:1

46' Rozpoczęło się ostatnie 45 minut sezonu 2017/18 ekstraklasy!

Przerwa Gra toczy się nie tylko o tytuł mistrzowski i europejskie puchary, ale także o duże pieniądze. Do podziału jest około 150 mln zł. A nowy kontrakt telewizyjny zagwarantuje klubom premie, jakich w polskim futbolu jeszcze nie było.

Przeczytaj » Ekstraklasa: Skok na wielką kasę

Przerwa Pierwsze połowy zakończone już na wszystkich stadionach. Zdecydowanie bliżej mistrzostwa Legia - prowadząc w Poznaniu, ma pięć punktów przewagi w tabeli nad Jagiellonią, która u siebie tylko remisuje z Wisłą Płock. Żeby to białostoczanie wskoczyli na pierwsze miejsce, potrzebne są co najmniej trzy bramki - dwie dla Lecha z Legią i zwycięska dla Jagiellonii.

45+1 Na koniec pierwszej połowy w Zabrzu Cywka blisko samobójczego trafienia, ale wynik już się nie zmienia. Po 45 minutach Górnik w pucharach europejskich!

45' Koniec pierwszej połowy w Poznaniu. Do przerwy Legia prowadzi tam z Lechem 1:0.

44' Wyrównanie w Białymstoku! Runje strzałem głową pokonuje bramkarza po dośrodkowaniu Romanczuka. Jagiellonia - Wisła Płock 1:1

42' Gorąco w polu karnym Wisły Płock. Gospodarze oddali kilka strzałów, w końcu w sporym zamieszaniu sędzia dopatruje się spalonego.

41' Żółta kartka dla Cezarego Stefańczyka z Wisły Płock w Białymstoku. Zawodnik wielokrotnie wyrażał pretensje w kierunku arbitra, w końcu ten uspokoił go kartonikiem.

40' Aktywny Darko Jevtić próbował pokonać Arkadiusza Malarza z dystansu, omijając zagęszczoną obronę Legii. Uderzenie zostało zablokowane.

38' Spięcie Cafu i Radosława Majewskiego w Poznaniu. O przewadze Lecha świadczą statystyki - gospodarze wymienili już 175 podań przy 99 podaniach gości. Celność - 81 do 67 procent.

37' Teraz żółta kartka dla Stilicia w Białymstoku.

36' Albańczyk Basha ostrym wślizgiem zaatakował Smugę w Zabrzu. Wiślak ogląda żółtą kartkę.

34' Kante strzela w Białymstoku! Wisła prowadzi z Jagiellonią, odbija miejsce w pucharach Górnikowi, ułatwia też zadanie Legii. Wcześniej żółtą kartką ukarany Burliga.

33' A wcześniej to goście w Zabrzu przeważali. Oddali już 5 strzałów na bramkę Górnika, 3 celne.

32' Rafał Kurzawa doskonale, precyzyjnie dośrodkowuje z rzutu wolnego do Szymona Matuszka, który idealnie wyszedł zza pleców obrońców. Górnik prowadzi 1:0 i w tej chwili jest na miejscu pucharowym.

31' Fatalnie wykonany rzut wolny przez Legię. Miało być sprytne podanie do Szymańskiego, wyszedł spalony.

30' Kolejna żółta kartka w Poznaniu. Ostro gra Lech z Legią, napomniany zostaje Radosław Majewski. I znów za faul na Kucharczyku.

28' W Zabrzu w ostatnich minutach swoje warunki gry zaczęli narzucać goście. To Wisła stara się prowadzić grę i ona na ogół jest w posiadaniu piłki.

27' Żółta kartka także w Zabrzu, gdzie na razie nadal bez bramek. Napomnienie od sędziego otrzymał Mateusz Wieteska.

26' Żółta kartka w Kielcach dla zawodnika Korony Niko Kaczarawy.

25' W Białymstoku Jagiellonia w ciągłym natarciu, ale najgroźniejszą sytuację stwarzają sobie goście - Reca dogrywa piłkę wrzuconą z rzutu wolnego przez Stilicia przed bramkę, Kante nie trafia w wybornej okazji.

24' Pierwsza żółta kartka w niedzielę. Otrzymuje ją Kamil Jóźwiak z Lecha za ostry atak z tyłu na Michała Kucharczyka.

22' W Poznaniu dośrodkowanie Łukasza Trałki i w ostatniej chwili jeden z obrońców wybija piłkę na róg.

20' Coraz trudniej mają liderzy tabeli w Poznaniu. Lech zamyka Legię na jej połowie.

19' W Zabrzu dobra okazja dla Wisły. Bochniewicz zbyt słabo podał głową do Loski i piłkę przejął Balleste. Minął bramkarza i strzelił, ale tam w ostatniej chwili swój błąd naprawił Bochniewicz.

18' Szarpanina w polu karnym Legii, na murawie ląduje jeden z poznaniaków, ale gwizdek sędziego milczy. Podobnie jak po chwili, gdy Miroslav Radović ostro ściera się z Gytkjaerem.

17' Akcja lewą stroną Lecha kończy się kolejna wrzutką. Jędrzejczyk wybija piłkę na róg.

15' Tymczasem Lech zaczął naciskać Legię. Defensorzy w Warszawy na razie jednak spokojnie radzą sobie z wrzutkami w ich pole karne.

12' Dwie niezłe okazje w Zabrzu. Najpierw Cuesty, bramkarza Wisły, nie zdołał pokonać Angulo, chwilę później Halilović próbował z dystansu zaskoczyć Loskę.

9' Bramka także w Kielcach - chronologicznie szybciej, niż w Poznaniu. Do siatki trafia Patryk Tuszyński i goście prowadzą 1:0.

9' Antolić wykorzystuje bezbłędnie kontratak Legii Warszawa! Legia bliżej mistrzostwa - prowadzi w Poznaniu 1:0.

8' Pierwsza groźniejsza akcja Jagiellonii. Strzał Sherdina jednak zupełnie nieudany.

7' W Kielcach mocniejsze otwarcie gospodarzy. Na bramkę Hładuna strzelali Soriano i Jukić, ale nieskutecznie.

5' Teraz korner dla Legii. Goście reklamowali rękę w polu karnym Lecha.

3' Pierwszy rzut rożny dla Lecha Poznań w starciu z Legią. Arkadiusz Malarz dobrze piąstkuje piłkę za pole karne.

18:07

Pierwsze gwizdki, rozpoczęła się finałowa batalia o mistrzostwo Polski!

18:04

Rozpoczęcie spotkania nieco się opóźnia, gdyż trzeba posprzątać pozostałości po oprawie w Zabrzu.

18:02

Inauguracja niedzielnych meczów nieco się opóźnia.

17:57

W ostatnim niedzielnym meczu grają Korona Kielce i Zagłębie Lubin. Tu rywalizacja toczyć się będzie tylko o siódme miejsce.

Korona: Hamrol – Kosakiewicz, Malarczyk, Kallaste – Petrák, Janjić, Jukić, Aankour – Miś, Soriano, Kaczarawa.

Zagłębie: Hładun – Czerwiński, Kopacz, Guldan, Dziwniel – Jagiełło, Matras – Pawłowski, Starzyński, Janoszka – Tuszyński.

17:55

Taką oprawę przygotowali kibice z Poznania. Lech niezależnie od wyniku meczu z Legią zajmie trzecie miejsce w tabeli, choć prowadził po rundzie zasadniczej.

17:50

Górnik Zabrze i Wisła Kraków też grają o puchary - awansuje do nich zwycięzca mecz, o ile swojego starcia w Białymstoku nie wygra Wisła Płock, bądź Górnik w przypadku remisu - jeśli płocczanie z Jagiellonią przegrają. Górnik u siebie nie wygrał jednak od lutego.

Górnik: Loska – Wieteska, Suarez, Bochniewicz, Gryszkiewicz – Liszka, Matuszek, Żurkowski, Kurzawa – Angulo, Smuga.

Wisła Kraków: Cuesta – Cywka, Wasilewski, Arsenić, Bartkowski – Mitrović, Basha, Llonch – Halilović, Lopez, Balleste.

17:48

W takich składach rozpoczną swój mecz o 18.00 Jagiellonia i Wisła Płock. Gospodarze grają o mistrzostwo, przyjezdni o miejsce w europejskich pucharach.

Jagiellonia: Kelemen – Burliga, Runje, Mitrović, Guilherme – Kwiecień, Romanczuk – Frankowski, Pospisil, Novikovas – Sheridan.

Wisła Płock: Dähne – Stefańczyk, Uryga, Dźwigała, Reca – Szymański, Furman – Michalak, Štilić, Varela – Kante.

17:45

A tak prezentuje się wyjściowa jedenastka Lecha Poznań.

17:41

Legia osłabiona na mecz z Lechem. W składzie brakuje m.in. Michała Pazdana. Na ławce rezerwowych były Lechita Kasper Hamalainen.

Program 37. kolejki ekstraklasy

18.00 Lech Poznań - Legia Warszawa

18.00 Górnik Zabrze - Wisła Kraków

18.00 Jagiellonia Białystok - Wisła Płock

18.00 Korona Kielce - Zagłębie Lubin

Jeśli chodzi o mistrzostwo Polski, sytuacja jest prosta: Jagiellonia Białystok musi wygrać u siebie z Wisłą Płock, a Legia musi przegrać na wyjeździe z Lechem Poznań, by to zawodnicy Ireneusza Mamrota wywalczyli złote medale. Każda inna konfiguracja wyników sprawia, że Legioniści obronią tytuł.

Oba mecze Legii z Lechem w rundzie zasadniczej wygrywali gospodarze. Najpierw poznaniacy w dobrym stylu zwyciężyli 3:0, po bramkach Macieja Gajosa, Łukasza Trałki i Macieja Makuszewskiego. W rewanżu Legia triumfowała 2:1 po golach Marko Vesovicia i decydującym trafieniu Michała Kucharczyka z rzutu karnego. Dla Lecha bramkę zdobył Christian Gytkjaer.

W fazie zasadniczej Lech ani razu nie przegrał na własnym stadionie. Sytuacja odwróciła się w rundzie finałowej - najlepszy zespół ligi po 30 kolejkach uległ u siebie kolejno Koronie Kielce, Górnikowi Zabrze i Jagiellonii Białystok, a z drużyną pożegnał się w efekcie trener Nenad Bjelica.

Przeczytaj » Lech Poznań ujawnił nazwisko nowego trenera

Legia w rundzie finałowej przegrała tylko raz - na samym jej początku, na Łazienkowskiej, z Zagłębiem Lubin. Później wygrywała już wszystko, nie licząc wyjazdowego remisu z Jagiellonią.

W cieniu walki o mistrzostwo, toczyć się będzie rywalizacja o czwartą pozycję, dającą miejsce w eliminacjach Ligi Europejskiej. Pewny pucharów jest już trzeci w tabeli Lech. O ostatnie miejsce premiowane rozgrywkami kontynentalnymi rywalizować będą Wisła Płock, Górnik Zabrze i Wisła Kraków. Ta pierwsza nie musi oglądać się na rywali, jeśli wygra w Białymstoku. Jednak w przypadku zwycięstwa Jagiellonii, do pucharów awansuje zwycięzca meczu Górnika z Wisłą z Krakowa. Remis w tym meczu będzie szczęśliwy dla Górnika, o ile płocczanie nie wywiozą punktu z Białegostoku.

Już w sobotę zakończyła się rywalizacja w grupie spadkowej. Ekstraklasę opuszczają dwa najsłabsze zespoły w tabeli - Bruk-Bet Termalica Nieciecza i Sandecja Nowy Sącz.

Dowiedz się więcej » Ekstraklasa: Termalica spada do I ligi