Atletico Madryt po raz trzeci wygrywa Ligę Europejską

Piłkarze Atletico Madryt po raz trzeci w historii wygrali w Lidze Europejskiej. W rozegranym w Lyonie meczu finałowym pokonali Olympique Marsylia 3:0 (1:0).

Aktualizacja: 16.05.2018 23:08 Publikacja: 16.05.2018 22:44

Antoine Griezmann

Katem zespołu z Marsylii okazał się zdecydowanie najskuteczniejszy piłkarz Atletico w obecnym sezonie La Liga - Antoine Griezmann. Francuz, który w lidze hiszpańskiej zanotował 19 bramek, wyprowadził swój zespół na prowadzenie w 21. minucie, wykorzystując fatalny błąd Zambo Anguissy. Po podaniu od bramkarza Steve'a Mandandy Anguissa fatalnie którą przejął Gabi i momentalnie zagrał do Griezmanna. Francuski snajper w sytuacji sam na sam z golkiperem nie pomylił się. Był to jedyny celny strzał hiszpańskiej drużyny w pierwszej połowie.

Wcześniej jednak swoją szansę miał Olympique. Dimitri Payet świetnie rozegrał akcję w środku pola z Florianem Thauvinem, zagrał w tempo do Valere Germaina, ale napastnik z Marsylii przestrzelił kapitalną sytuację sam na sam. Kilka minut później Payet doznał kontuzji i ze łzami w oczach musiał opuścić boisko.

Po zejściu Payeta ofensywa z Marsylii prezentowała się znacznie słabiej. Szybko po przerwie sytuację wyjaśnił zaś Griezmann. Napastnik Atletico, który łączony jest już z FC Barceloną, otrzymał dobre podanie przed polem karnym, szybko wbiegł w szesnastkę i technicznym uderzeniem pokonał wychodzącego z bramki Mandandę.

Olympique rzucił się do odrabiania strat. Pod bramką Jana Oblaka było momentami gorąco, szczególnie w 81. minucie, gdy w słupek trafił Konstandinos Mitroglu, ale Francuzów nie było stać choćby na honorową bramkę. Kropkę nad "i" postawił natomiast w 89. minucie Gabi, wykańczając kontrę Atletico.

Atletico Madryt Ligę Europejską wygrało po raz trzeci - wcześniej triumfowało w 2010 i 2012 roku. Później dwukrotnie, w 2014 i 2016 roku, przegrywało w finale Ligi Mistrzów z Realem Madryt.

Sędzią technicznym finału był Szymon Marciniak.

Olympique Marsylia - Atletico Madryt 0:3 (0:1)

Bramki: Griezmann 2 (21, 49), Gabi (89).

Żółte kartki: Amavi, Luis Gustavo, N'Jie - Vrsaljko, Lucas.

Olympique: Mandanda - Sarr, Rami, Luiz Gustavo, Amavi - Sanson, Anguissa; Thauvin, Payet (32 Lopez), Ocampos (55 N'Jie) - Germain (74 Mitroglou).

Atletico: Oblak - Lucas, Godin, Gimenez, Vrsaljko (46 Juanfran) - Gabi, Saul, Correa (88 Thomas), Koke - Costa, Griezmann (90 Torres).