Van Dijk, sprowadzony do Liverpoolu z Southampton za 75 mln funtów, co czyni go najdroższym obrońcą w historii futbolu, strzelił gola głową na sześć minut przed zakończeniem spotkania. Bramka zapewniła zwycięstwo - i awans - Liverpoolowi.

Liverpool prowadził po kontrowersyjnym karnym, którego w 35. minucie na gola zamienił James Milner. W 67. minucie wyrównał jednak Gylfi Sigur?sson i długo wydawało się, że mecz zakończy się remisem. Wtedy jednak Liverpoolowi pomógł nowy nabytek tego klubu.

Zwycięstwo w Pucharze Anglii oznacza, że Liverpool nie przegrał z Evertonem już od 16 meczów - co jest rekordem w derbowej rywalizacji obu klubów.

Juergen Klopp dał w tym meczu odpocząć Mohamedowi Salahowi, w barwach Liverpoolu nie zagrał też Philippe Coutinho, który być może wkrótce przeniesie się do Barcelony.

W drugim piątkowym meczu Pucharu Anglii Manchester wygrał z Derby County 2:0 po golach strzelonych w końcówce spotkania przez Jesse Lingarda i Romelu Lukaku.