Bayern – Wolfsburg, czyli pojedynek polskich kapitanów

Lewandowski kontra Błaszczykowski, szlagiery w Anglii, derby Turynu, a we Francji spotkanie mistrza z liderem – w weekend każdy znajdzie coś dla siebie.

Publikacja: 09.12.2016 19:13

Ostatnia wizyta w Monachium skończyła się dla Wolfsburga fatalnie. Wszystko za sprawą Roberta Lewandowskiego, który wszedł na boisko po przerwie – przy prowadzeniu gości 1:0 – i w dziewięć minut strzelił pięć bramek. Rywale przecierali oczy ze zdumienia, zaskoczeni byli kibice, podziwu nie krył ówczesny trener Bayernu Pep Guardiola.

– Nie zakładam, że w sobotę Robert to powtórzy. Już dwa gole byłyby niezłym wynikiem - mówi Carlo Ancelotti. I dziwi się, że Wilki, które jeszcze dwa lata temu walczyły z Bawarczykami o tytuł, są tak nisko w tabeli. W tym sezonie wygrały tylko dwa mecze i balansują nad strefą spadkową.

Z polskiego punktu widzenia najbardziej interesująco zapowiada się pojedynek Kuby Błaszczykowskiego z Lewandowskim, czyli byłego i obecnego kapitana reprezentacji.

Do konfrontacji kadrowiczów Adama Nawałki może dojść również we Francji i we Włoszech. W sobotę Bordeaux Igora Lewczuka zagra z Monaco Kamila Glika. W niedzielę Olympique Lyon Macieja Rybusa zmierzy się z Rennes Kamila Grosickiego, a Cagliari Bartosza Salamona z Napoli Piotra Zielińskiego. Wydarzeniem weekendu w Ligue 1 i w Serie A będą jednak inne mecze: derby Turynu oraz starcie Paris Saint-Germain z Nice, liderem ligi francuskiej.

Juventus i PSG to obok Bayernu najdłużej panujący mistrzowie w silnych europejskich ligach, ale pozycja paryżan wydaje się mocno zagrożona. Już dziś tracą cztery punkty do Nice, a jeśli w niedzielę powinie im się noga, dogonić rewelacyjną drużynę z Lazurowego Wybrzeża może być ciężko.

Anglia zaprasza na spotkanie mistrza z jednym z kandydatów do tytułu. Bajka Leicester jeszcze się nie skończyła, zespół Marcina Wasilewskiego i Bartosza Kapustki awansował do 1/8 finału LM, ale w Premier League radzi sobie tak słabo, że już teraz jest jasne, iż tytułu nie obroni. Miejsce na tronie chciałby zająć najbliższy przeciwnik Lisów – Manchester City, ale w drogę weszła mu Chelsea. Nie odpuszczają też Arsenal i Liverpool.

Manchester United i Tottenham pochłonęła ostatnio walka w europejskich pucharach, ale można być pewnym, że w niedzielę zawodnicy Jose Mourinho i Mauricio Pochettino nie będą się oszczędzać.

PIŁKARSKI WEEKEND W TV – NAJCIEKAWSZE TRANSMISJE

Sobota

Osasuna – Barcelona 13.00, Eleven

Bayern Monachium (Robert Lewandowski) – Wolfsburg (Jakub Błaszczykowski) 15.30, Eurosport 2

Bordeaux (Igor Lewczuk) – Monaco (Kamil Glik) 17.00, Eleven Sports

Leicester (Marcin Wasilewski, Bartosz Kapustka) – Manchester City 18.30, Canal+ Sport 2