fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Piłka nożna

Didier Deschamps będzie przesłuchany

Didier Deschamps
123RF
Nazwisko trenera piłkarskiej reprezentacji Francji Didiera Deschampsa pojawiło się w śledztwie dotyczącym nadużyć finansowych w klubie Olympique Marsylia.

Deschamps, były piłkarz tego klubu, z którym zdobył Puchar Europy w 1993 roku, prowadził Marsylię w latach 2009-2012. Już w pierwszym sezonie pracy zdobył tytuł mistrzowski, pierwszy dla klubu od 18 lat. Pod jego ręką OM trzykrotnie sięgało po Puchar Ligi, a w Lidze Mistrzów dotarło do ćwierćfinału, ulegając Bayernowi Monachium.

Kryzys w relacjach między utytułowanym trenerem i zarządem nastąpił w sezonie 2012/13. Słabsze wyniki sportowe i nieudane transfery doprowadziły do zwolnienia 47-letniego dziś szkoleniowca. O to w jaki sposób pozbyto się trenera i z jaką kwotą odszkodowania postanowił zapytać się ekspertów sądowych od spraw finansowych sędzia Guillaume Cotelle.

Od 2011 roku toczy się postępowanie w sprawie transferów, wynagrodzeń dla agentów i piłkarzy Marsylii. Podejrzani o działanie na szkodę spółki, posługiwanie się fałszywymi dokumentami, związki z grupami przestępczymi są także byli członkowie zarządu i prezesi klubu. Obecny prezes Vincent Labrune zeznaje jako świadek. Wszyscy mówili w swoich zeznaniach o Deschampsie.

Kwestia, która zainteresowała sędziego jest sprawa odprawy dla obecnego selekcjonera Francji. Odchodząc z klubu Deschmaps powinien dostać ekwiwalent za zerwany kontrakt w wysokości 3 840 000 euro. Po twardych negocjacjach z udziałem prawników OM zdecydowało się zapłacić blisko 2 miliony euro jako rekompensatę za anulowaną umowę. Trener otrzymał pierwszą ratę w wysokości 992 178 euro, co stanowiło równowartość trzech pensji. Kolejnej już nie pobrał, bo wkrótce objął stanowisko selekcjonera „Trójkolorowych”.

Dociekliwy sędzia Cotelle, który w sprawie OM ma rzeczywiście do czynienia z wielu matactwami uważa, że istnieje podejrzenie pobrania przez Deschampsa reszty z wynegocjowanej kwoty, za którą nie uiścił podatku. Sądowi eksperci mają więc sprawdzić, jakie były zarobki byłego trenera Marsylii, jak ewoluowały i jaka była ostateczna suma odszkodowania za przedwczesne zerwanie umowy.

- Ten świat stoi na głowie. Mam chyba halucynację. Nie rozumiem, skąd biorą się takie zarzuty. Nie mam z tym nic wspólnego. Wszystkie kwoty jakie otrzymałem znalazły się w moim zeznaniu podatkowym – tłumaczy się z sądowych insynuacji Deschamps w dzienniku „L’Equipe”.

„Journal du Dimanche”, który jako pierwszy poinformował o sprawie rozpoczął artykuł od stwierdzenia, że kilka dni po decyzji o nie powołaniu Karima Benzemy na Euro „w imię dobrego przykładu” dysponujemy tajną ekspertyzą sądową celującą w obecnego selekcjonera. „Czyżby nowy melodramat w reprezentacji?” pyta więc „L’Equipe”. Niemal przed każdym wielkim turniejem piłkarskim Francuzi muszą czytać i słuchać o problemach w kadrze albo obyczajowych albo politycznych a teraz – o ile sprawa nabierze tempa -  fiskalnych. 

Sędzia Cotelle już zapowiedział, że zamierza przesłuchać selekcjonera. Ma zdążyć przed rozpoczynającymi się 10 czerwca mistrzostwami Europy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA