Papież Franciszek

Papież Franciszek nie przyjedzie do Poznania ani do Warszawy

Papież Franciszek
AFP
Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży nie odwiedzi Poznania. Nie przyjedzie też do stolicy, gdzie zapraszała go premier Ewa Kopacz

O tym, że papież przyjedzie do Polski wiadomo od lipca 2013 roku. Na zakończenie Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro ogłosił, że kolejne spotkanie młodych odbędzie się w Krakowie. Polscy biskupi chcieli, by przy tej okazji papież odwiedził także Warszawę, Poznań, Gniezno i Jasną Górę. Oficjalne zaproszenie do odwiedzenia tych miejsc wysłali papieżowi pod koniec ubiegłego roku. Osobny list z prośbą o wizytę we Wrocławiu wysłał też abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

W stolicy Franciszek miałby poświęcić wznoszoną na polach wilanowskich Świątynię Opatrzności Bożej. Z kolei wizyta w Poznaniu i Gnieźnie miała być związana z przypadającą w przyszłym roku 1050. rocznicą chrztu Polski.

Jeszcze w maju podczas prezentacji programu Światowych Dni Młodzieży kard. Stanisław Dziwisz mówił, że według potwierdzonych przez Watykan planów, Franciszek będzie w Polsce od 28 do 31 lipca 2016 r. W tym czasie ma przebywać w Krakowie.

– W sprawie ewentualnych odwiedzin innych miejsc wciąż nie mamy żadnych informacji. Staramy się, by do programu została wpisana także stolica – mówił metropolita krakowski. – Zależy nam na tym, by papież odwiedził również obóz w Auschwitz oraz Wadowice, rodzinne miasto Jana Pawła II – dodawał. O przyjazd do stolicy prosiła papieża także podczas ostatniej wizyty w Watykanie premier Ewa Kopacz.

Ale jak dowiedziała się „Rzeczpospolita" Franciszek postanowił, że odwiedzi jedynie Kraków. – Papież nie chce, by jego wizyta w innych polskich miastach przyćmiła spotkanie młodych w Krakowie – tłumaczy nam osoba wtajemniczona w papieskie plany. Informacje te potwierdza nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

– Mamy odpowiedź z Rzymu, że ojciec święty przyjedzie tylko do Krakowa i nie będzie tym razem odwiedzał innych miast – mówił w poniedziałek podczas uroczystości nadania mu przez Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu doktoratu honoris causa.

Więcej w jutrzejszej "Rzeczpospolitej" i już dziś o 21.00 w wersji tabletowej

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL