fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

PCC

Podwyższenie kapitału zakładowego w formie aportu nie jest obciążone PCC

123RF
Skoro podwyższenie kapitału zakładowego w formie aportu w przeszłości było zwolnione z VAT, wyklucza to obecnie takie transakcje z zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w środowym wyroku opowiedział się za brakiem opodatkowania podwyższenia kapitału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez wniesienie do niej wkładu rzeczowego.

Notariusz pobrał od spółki, której dotyczy sprawa, podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu zmiany umowy spółki. Ustawa o CIT tak traktuje podwyższenie kapitału zakładowego. Zgodnie z nią zmiana umowy spółki jest obciążona daniną w wysokości 0,5 proc. wartości, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Płatnikiem zobowiązanym do pobrania podatku jest notariusz.

Spółka uznała jednak, że pomimo wyraźnego brzmienia ustawy podatek został pobrany nienależnie i zażądała zwrotu.

Sąd się z tym zgodził. Prawo do zwrotu nadpłaty wywiódł z unijnej zasady stand still, zakazującej ponownego opodatkowania PCC transakcji, od których w przeszłości państwo zrezygnowało z podatku.

Zgodnie z generalną zasadą regulującą relacje opodatkowania VAT i PCC czynności cywilnoprawne – jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu ich dokonania jest opodatkowana lub zwolniona z VAT – nie podlegają PCC.

Fakt opodatkowania VAT podwyższenia kapitału zakładowego wniesieniem aportu w stanie prawnym przed 1 stycznia 2007 r. potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale o sygn. II FPS 1/12. W tezie uchwały sąd przesądza, że taka czynność była wyłączona z PCC przed 2007 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że skoro czynność, której dokonała spółka nie byłaby opodatkowana przed 2007 r., późniejsze objęcie jej opodatkowaniem PCC byłoby niedopuszczalnym złamaniem klauzuli stand still.

Sygnatura akt: III SA/Wa 369/15

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA