fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

PCC

PCC a goodwill: fiskus zarobi na dobrym imieniu i reputacji sprzedawanej firmy - wyrok NSA

Fotolia
Dodatnia wartość, tzw. goodwill, która wchodzi w skład umowy sprzedaży całości przedsiębiorstwa, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Naczelny Sąd Administracyjny nie zmienia zdania o opodatkowaniu tzw. goodwill, czyli dodatniej wartości firmy. W środę uznał, że takie niematerialne aktywo przy sprzedaży przedsiębiorstwa podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Spór w sprawie zaczął się po tym, gdy spółka wystąpiła o nadpłatę PCC, który pobrał notariusz przy umowie sprzedaży przedsiębiorstwa. Uważała, że płatnik pobrał za dużo podatku, bo naliczył go również od wartości firmy, tzw. goodwill. Spółka przekonywała, że dla potrzeb transakcji sprzedaży przedsiębiorstwa wartość goodwill nie stanowi ani rzeczy, ani prawa majątkowego. Ta część ceny powinna zatem zostać wyłączona z podstawy opodatkowania PCC.

W ocenie podatniczki goodwill sam w sobie nie może być samodzielnym przedmiotem obrotu. Powstaje bowiem i przybiera pewną określoną wartość dopiero w momencie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Czytaj też:

Ta argumentacja nie przekonała jednak urzędników. Tłumaczyli, że dodatnia wartość firmy występuje, gdy nabywca przedsiębiorstwa jest skłonny zapłacić za nie więcej, niż wynosi wartość rynkowa składników majątkowych wchodzących w jego skład. Ze specyfiki goodwill wynika więc, że na podstawie umowy sprzedaży staje się on wymierną wartością. Jest prawem majątkowym i podlega opodatkowaniu PCC.

Spółka nie dała za wygraną. Spór ostatecznie trafił na wokandę, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę. Przypomniał, że goodwill (tłumaczony jako dobra wola, dobre imię, dobra reputacja) jest definiowany jako wartość przedsiębiorstwa, niematerialne aktywa, m.in. dochodowość, lokalizacja, organizacja marketingowa, reputacja, klientela. Jest ważnym składnikiem całkowitej wartości firmy, bo goodwill może odpowiednio zwiększyć lub zmniejszyć jej majątek rzeczowy, a w konsekwencji cenę.

Tak samo uznał NSA. Jak tłumaczyła sędzia Alina Rzepecka, goodwill to prawo majątkowe o charakterze akcesoryjnym, które ma wpływ na wartość sprzedawanej firmy. NSA nie miał też wątpliwości, że to część potencjału zarobkowego firmy. Dlatego uznał, że renoma to wartość majątkowa podlegająca PCC.

Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt:II FSK 3253/16

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA