Sprzedaż na próbę nie zwalnia z obowiązku zapłaty PCC

Nawet jeżeli przedsiębiorca kupił od osoby fizycznej rzecz ruchomą, pod warunkiem że zbada jej właściwości i że ewentualnie będzie mógł ją oddać sprzedającemu, to i tak musi uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Publikacja: 31.08.2015 06:20

Sprzedaż na próbę nie zwalnia z obowiązku zapłaty PCC

Foto: www.sxc.hu

Przedsiębiorca nabył rzeczy ruchome od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej i niebędącej podatnikiem VAT. Umowa sprzedaży została zawarta na próbę w celu zbadania przez kupującego właściwości nabytych rzeczy w terminie trzech tygodni od dnia jej zawarcia. Nabyta rzecz została odebrana przez sprzedawcę w dniu zawarcia umowy. Czy umowa sprzedaży na próbę podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? – pyta czytelniczka.

Ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC) posługuje się zamkniętym katalogiem czynności cywilnoprawnych opodatkowanych tym podatkiem (zob. wyrok NSA z 15 lutego 2008 r., II FSK 1737/06).

Wśród tych czynności ustawodawca wymienia w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Umowy sprzedaży rzeczy podlegają więc opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Koniecznie w Polsce

Czynności cywilnoprawne, takie jak sprzedaż rzeczy lub praw majątkowych, zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o PCC podlegają opodatkowaniu, jeżeli ich przedmiotem są:

1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została wykonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Oznacza to, że jeżeli przedmiotem sprzedaży są rzeczy znajdujące się w Polsce, jak ma to miejsce w przedstawionym stanie faktycznym, to taka umowa zawsze podlega opodatkowaniu PCC (bez względu na miejsce jej zawarcia i status stron). Natomiast jeżeli sprzedawane byłyby rzeczy znajdujące się za granicą, to umowa ich sprzedaży podlegałaby opodatkowaniu PCC tylko wtedy, gdy nabywca miałby miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i umowa zostałaby zawarta w Polsce.

Gdy nie ma zobowiązania w VAT

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

– umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

– umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że sprzedawcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej i niebędąca podatnikiem VAT, a zatem wyłączenie przewidziane w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC nie znajdzie zastosowania.

Zwrot w ciągu pięciu lat

Zawarcie umowy sprzedaży na próbę lub z zastrzeżeniem zbadania rzeczy przez kupującego należy traktować jak zawarcie umowy bezwarunkowej. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy.

Natomiast niespełnienie się warunku zawieszającego uprawnia do ubiegania się o zwrot podatku zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC. Zgodnie z tym przepisem podatek podlega zwrotowi, jeżeli nie spełnił się warunek zawieszający, od którego uzależniono wykonanie czynności cywilnoprawnej (art. 11 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC). Podatek nie podlega zwrotowi po upływie pięciu lat od końca roku, w którym został zapłacony (art. 11 ust. 2 ustawy o PCC).

Przykład

Załóżmy, że 1 lipca 2015 r. przedsiębiorca zawarł z osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej umowę sprzedaży na próbę. Umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu PCC, obowiązek podatkowy powstał 1 lipca 2015 r. Przedsiębiorca w terminie do 15 lipca 2015 r. złożył w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 i zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych. W terminie do 22 lipca 2015 r., tj. w terminie określonym w umowie na sprawdzenie nabytej rzeczy, kupujący:

wariant I: złożył sprzedawcy oświadczenie, że uznaje przedmiot sprzedaży za dobry (bądź nie złożył żadnego oświadczenia i na podstawie domniemania zawartego w art. 592 § 2 kodeksu cywilnego zostało przyjęte, że uznał przedmiot sprzedaży za dobry – w takim przypadku spełnił się warunek zawieszający, umowa sprzedaży nie zostaje rozwiązana i kupujący nie ma podstaw, aby ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych

wariant II: złożył sprzedawcy oświadczenie, że nie uznaje przedmiotu sprzedaży za dobry, i zwrócił kupioną na próbę rzecz – w takim przypadku nie spełnił się warunek zawieszający, umowa sprzedaży zostaje rozwiązana i kupujący ma podstawy, aby ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych (może to zrobić w terminie do 31 grudnia 2020 r.).

Autor jest doradcą podatkowym

Sprzedaż na próbę w kodeksie cywilnym

Umowę sprzedaży, w tym sprzedaży na próbę, reguluje kodeks cywilny.

Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę (art. 535 k.c.).

Sprzedaż na próbę albo z zastrzeżeniem zbadania rzeczy przez kupującego poczytuje się w razie wątpliwości za zawartą pod warunkiem zawieszającym, że kupujący uzna przedmiot sprzedaży za dobry. W braku oznaczenia w umowie terminu próby lub zbadania rzeczy sprzedawca może wyznaczyć kupującemu odpowiedni termin (art. 592 § 1 k.c.). Jeżeli kupujący rzecz odebrał i nie złożył oświadczenia przed upływem umówionego przez strony lub wyznaczonego przez sprzedawcę terminu, to uważa się, że uznał przedmiot sprzedaży za dobry (art. 592 § 2 k.c).

Przedsiębiorca nabył rzeczy ruchome od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej i niebędącej podatnikiem VAT. Umowa sprzedaży została zawarta na próbę w celu zbadania przez kupującego właściwości nabytych rzeczy w terminie trzech tygodni od dnia jej zawarcia. Nabyta rzecz została odebrana przez sprzedawcę w dniu zawarcia umowy. Czy umowa sprzedaży na próbę podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? – pyta czytelniczka.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe