PCC

Obrót bitcoinami a pcc

AdobeStock
Do 30 czerwca 2019 r. handel i zamiana np. bitcoinami są zwolnienie z podatku.

13 lipca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 11 lipca 2018 roku w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej.

Czytaj także: Bitcoin: przy handlu kryptowalutą podatek płaci się od przychodu

To rozwiązanie terminowe, które będzie stosowane od 13 lipca 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. Po tym terminie, Ministerstwo ma mieć gotowe rozwiązanie, które ureguluje wirtualną walutę w polskiej rzeczywistości w aspekcie prawnym i podatkowym.

W piątek 13 lipca weszła w życie także ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, w której zawarto definicję ustawową waluty wirtualnej. Zgodnie z brzmieniem ustawy, wirtualną walutą jest cyfrowe odwzorowanie wartości, które jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego. Za walutę wirtualną natomiast nie mogą być uznane prawne środki płatnicze emitowane przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej, weksle lub czeki, a także pieniądze elektroniczne w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

Czytaj także: Bitcoin: kiedy trzeba zapłacić PIT

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 lipca 2018 r. Dz.U. 2018 poz. 1346

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL