fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

PCC

Nie będzie PCC od obrotu bitcoinami, ale tylko do 30 czerwca 2019 r.

Adobe Stock
Nie będzie PCC od obrotu bitcoinami. Tylko jednak czasowo.

Minister finansów opublikował projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej.

Powinno to ucieszyć wszystkich, którzy zajmują się obrotem bitcoinami i innymi kryptowalutami. Z opublikowanego 4 kwietnia komunikatu resortu finansów wynikało bowiem, że od każdej transakcji trzeba płacić PCC. Przy takim podejściu obrót kryptowalutą staje się kompletnie nieopłacalny, a podatek może wielokrotnie przekroczyć zainwestowane środki. Minister finansów zdaje sobie z tego sprawę. Jak podkreślił w uzasadnieniu projektu, „stosowanie ścisłej wykładni przepisów ustawy o PCC może skutkować nałożeniem na podatników obowiązków niemożliwych do wykonania".

Zgodnie z rozporządzeniem podatku nie zapłacą osoby, które nabyły wirtualną walutę od 13 lipca 2018 r. (wtedy ma wejść w życie) do 30 czerwca 2019 r. Nie będą musiały też składać deklaracji. Dotyczy to wszystkich dokonujących obrotu kryptowalutą, bez względu na liczbę i wartość transakcji.

Minister finansów zapewnia, że czasowa rezygnacja z poboru podatku pozwoli na przeprowadzenie pogłębionej analizy tej przestrzeni gospodarczej i przygotowanie systemowych rozwiązań.

W uzasadnieniu projektu przypomniano też, że opodatkowanie PCC to skutek orzecznictwa, w którym kryptowaluty są zaliczane do praw majątkowych.

etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA