Czy wniesienie aportu do spółki przez jej wspólników podlega PCC?

Pogląd o braku opodatkowania wkładów niepieniężnych ma mocne oparcie w orzecznictwie NSA. W związku z tym podatnicy mają podstawy, żeby w takim przypadku nie uiszczać daniny albo występować o jej zwrot, jeśli została już zapłacona.

Publikacja: 23.05.2016 02:00

Czy wniesienie aportu do spółki przez jej wspólników podlega PCC?

Foto: 123RF

Mianem aportu określa się wkłady niepieniężne wnoszone do spółki przez jej wspólników. Literalna analiza przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC) wskazuje, że wniesienie aportu będzie z zasady opodatkowane tym podatkiem. Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k w zw. z ust. 3 ustawy o PCC opodatkowaną czynnością umowy spółki lub jej zmianą może być:

- przy spółce osobowej (cywilnej, jawnej partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej) – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki;

- przy spółce kapitałowej (z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej lub europejskiej) – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów.

Ponadto, zgodnie z obecnym brzmieniem art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, opodatkowanie (lub zwolnienie) aportów z VAT nie wyłącza opodatkowania PCC.

Z regulacji ustawy o PCC wynika więc, że opodatkowane może być wniesienie zarówno wkładów pieniężnych, jak i aportów. Podejście to było niejednokrotnie przyjmowane w interpretacjach organów podatkowych, np. w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 31 grudnia 2013 r. (IPPB2/436-550/13-4/AF), interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 10 kwietnia 2014 r. (IBPBII/1/436-29/14/MCZ), interpretacji ministra finansów z 24 czerwca 2014 r. (PL/LM/830/72/KPV/14/RD-57870), interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 grudnia 2012 r. (ITPB2/436-161/12/MK), interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 stycznia 2015 r. (ILPB2/436-283/14-2/MK) oraz interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 9 września 2014 r. (IPPB2/436-395/14-2/MZ).

Zasada stand still

To, czy wniesienie aportów jest opodatkowanie PCC, jest jednak wątpliwe na gruncie prawa UE. Podatek od czynności cywilnoprawnych jest bowiem podatkiem kapitałowym, o którym mowa w dyrektywie Rady 2008/7/WE z 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału. Zgodnie zaś z art. 7 ust. 2 tego aktu, jeżeli w jakimkolwiek momencie po 1 stycznia 2006 r. państwo członkowskie przestanie naliczać podatek kapitałowy, to nie może go ponownie wprowadzić.

Z przepisu tego wynika tzw. zasada stand still. Oznacza ona brak możliwości rozszerzania zakresu opodatkowania. Jeżeli więc jakaś czynności jest nieopodatkowana podatkiem kapitałowym, to nie można jej potem opodatkować. Państwo członkowskie, które zniosło podatek kapitałowy (taki jak PCC) od określonej czynności, nie może go więc ponownie na tę czynność nałożyć.

W tym kontekście trzeba zwrócić uwagę na art. 2 pkt 4 ustawy o PCC w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. W świetle tej regulacji nie podlegały PCC czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności była opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona. Wniesienie aportu jest czynnością opodatkowaną VAT jako dostawa towarów (gdy aport występuje w formie rzeczowej) lub jako świadczenie usług (np. aport znaku towarowego). Przepis ten dotyczył także umów spółek (a więc i wniesienia wkładów niepieniężnych). A zatem w obowiązującym wówczas stanie prawnym zwolnienie danej czynności z VAT wykluczało jej opodatkowanie PCC.

Jak stanowił natomiast § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione z VAT były wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. Utrata mocy obowiązującej tego rozprowadzenia nastąpiła 30 listopada 2008 r. Do tej daty wniesienie aportów było więc zwolnione z VAT. Ponadto w okresie przejściowym od 1 grudnia 2008 r. do 31 marca 2009 r. istniała opcja wyboru zwolnienia dla aportu (§ 38 rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług).

Tak więc zwolnienie wniesienia aportów z VAT powodowało przed 1 stycznia 2007 r. wyłączenie tej czynności z opodatkowania PCC. Tę okoliczność należy odnieść do zasady stand still wyrażonej w dyrektywie. Skoro więc czynność wniesienia aportu była wyłączona spod regulacji PCC, to nie może być opodatkowana teraz. Inaczej zasada stand still zostałaby naruszona. Stanowisko to potwierdził w kilku orzeczeniach Naczelny Sąd Administracyjny, m.in. w uchwale z 19 listopada 2012 r. (II FPS 1/12) oraz w wyroku z 3 czerwca 2014 r. (II FSK 1667/12).

Gdy działalność jest nakierowana na zysk

Zgodnie z art. 2 ust. 2 dyrektywy na użytek tej dyrektywy wszelkie inne spółki, przedsiębiorstwa, stowarzyszenia lub osoby prawne prowadzące działalność skierowaną na zysk uważa się za spółki kapitałowe. Przepis ten świadczy o tym, że zapisy dyrektywy mogą mieć zastosowanie nie tylko do spółek kapitałowych w rozumieniu kodeksu spółek handlowych (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej), ale także do osobowych spółek handlowych. Opodatkowanie PCC takich spółek także powinno więc być ograniczone na mocy dyrektywy. Takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 30 czerwca 2015 r. (II FSK 1402/13). W rozstrzygnięciu tym przyjęto, że wniesienie aportu do spółki komandytowej nie będzie opodatkowane PCC. Podobne wnioski można odnieść do spółki jawnej i spółki partnerskiej.

Poza zakresem VAT

Opisane stanowisko odnosi się jedynie do tych aportów, które podlegają opodatkowaniu VAT. Nie dotyczy więc przypadków, które nie mieszczą się w zakresie opodatkowania tym podatkiem. Taką czynnością będzie co do zasady wniesienie aportu, którego przedmiotem są udziały lub akcje w innej spółce (wymiana udziałów). Ponadto wyłączone z VAT jest wniesienie wkładu w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (art. 6 ust. pkt 1 ustawy o VAT). W tych przypadkach opodatkowanie PCC nie doprowadzi do naruszenia zasady stand still wyrażonej w dyrektywie. Na marginesie warto jednak zauważyć, że ustawa o PCC przewiduje wiele wyłączeń oraz zwolnień, które mogą mieć zastosowanie zwłaszcza w przypadku wnoszenia wkładów do spółek kapitałowych.

Bez wyłączenia

Naszym zdaniem ograniczenia wynikające z zasady stand still nie dotyczą spółek cywilnych. Spółka cywilna nie jest bowiem odrębnym podmiotem, ale umową wspólników. Nie można jej zatem uznać za spółkę w rozumieniu dyrektywy.

Ponadto z oczywistych względów opodatkowane PCC może być wnoszenie wkładów pieniężnych.

—Małgorzata Breda jest doradcą podatkowym, kierownikiem zespołu VAT w ECDDP Sp. z o.o.

—Michał Samborski jest młodszym konsultantem podatkowym w ECDDP Sp. z o.o.

podstawa prawna: ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 223)

podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.)

podstawa prawna: dyrektywa Rady 2008/7/WE z 12 lutego 2008 r. dotycząca podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (DzUrz UE L 46 z 21 lutego 2008 r., str. 11)

masz pytanie, wyślij e-mail, tygodnikpodatki@rp.pl

Mianem aportu określa się wkłady niepieniężne wnoszone do spółki przez jej wspólników. Literalna analiza przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC) wskazuje, że wniesienie aportu będzie z zasady opodatkowane tym podatkiem. Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k w zw. z ust. 3 ustawy o PCC opodatkowaną czynnością umowy spółki lub jej zmianą może być:

- przy spółce osobowej (cywilnej, jawnej partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej) – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki;

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona