fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

PCC

PCC a przekształcenie spółki akcyjnej w jawną: Ustawodawca nie popełnił błędu

www.sxc.hu
Zmiany umowy spółki przekształcające akcyjną w jawną podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Siedmioosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego podjął istotną uchwałę w sprawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Chodzi o zmianę umowy spółki.

Przyczynkiem podjęcia uchwały była sprawa interpretacyjna. Spółka wskazała, że zamierza dokonać przekształcenia swojej formy prawnej ze spółki akcyjnej na jawną. Podkreśliła, że cały majątek spółki akcyjnej stanie się majątkiem jawnej. Majątek ten nie powiększy się ani nie pomniejszy. Zmianie nie ulegnie również grono wspólników. Wnioskodawca zapytał, czy spółka jawna – następca akcyjnej – będzie zobowiązana do zapłaty PCC z tytułu przekształcenia. Sam uważał, że przekształcenie spółki akcyjnej w jawną tylko wtedy będzie opodatkowane, gdy spowoduje zwiększenie majątku powstałej w porównaniu z majątkiem pierwotnej.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Jego zdaniem sporna czynność będzie podlegać opodatkowaniu w każdym przypadku, gdy jako wkład do osobowej spółki przekształconej zostanie wniesiony cały majątek kapitałowej spółki przekształcanej, na który składać się będzie zarówno kapitał zakładowy, jak i środki zgromadzone na innych kapitałach oraz mienie nabyte w toku jej działalności.

Tak samo uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. W jego ocenie ustawa o PCC została dostosowana do wymogów wspólnotowych. A polski ustawodawca był uprawniony do własnych kwalifikacji poszczególnych rodzajów spółek na potrzeby ustalenia kręgu podmiotów PCC.

Wątpliwości miał za to NSA. Ostatecznie wystąpił o podjęcie uchwały, czy w stanie prawnym od 1 stycznia 2009 r. opodatkowaniu PCC podlegały czynności prawne zmiany umowy spółki polegające na przekształceniu spółki akcyjnej w jawną.

Siedmioosobowy skład NSA odpowiedział, że tak. Jego zdaniem polski ustawodawca, dostosowując ustawodawstwo w związku z akcesją, nie popełnił błędu i skorzystał z możliwości przewidzianych w dyrektywach Unii Europejskiej.

—olat

sygnatura akt: II FPS 1/17

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA