fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

PCC

Zagraniczna pożyczka firmy bez PCC

123RF
Firma nie musi płacić daniny, jeśli zawarła umowę poza granicami Polski i tam też są pożyczane pieniądze.

Fiskus potwierdza, że przedsiębiorca otrzymujący pożyczkę z zagranicy może uniknąć podatku od czynności cywilnoprawnych. Wystarczy spełnić dwa warunki: umowa zostaje zawarta za granicą, a pieniądze w tym momencie znajdują się poza terytorium Polski, np. na zagranicznym rachunku bankowym. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią spółka z o.o. działająca w branży finansowej. Jej podstawowa działalność to udzielanie pożyczek oraz pośredniczenie w ich udzielaniu przez inne podmioty poza systemem bankowym.

Spółka sama też zaciąga pożyczki – w celu pozyskania finansowania do dalszej działalności i ograniczenia ryzyka jej prowadzenia. Podpisuje umowy z inwestorami indywidualnymi (są to osoby fizyczne mieszkające poza Polską) oraz zagranicznymi firmami, które zajmują się udzielaniem kredytów. Spółka podkreśla, że umowy będą zawierane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Poza granicami Polski znajdują się także środki pieniężne. Jej zdaniem z tego powodu pożyczki nie są objęte PCC.

Skarbówka zgodziła się z tym stanowiskiem. Przypomniała, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki pieniędzy podlega PCC. Obowiązek podatkowy ciąży na biorącym pożyczkę. Musi zapłacić daninę, jeśli pożyczane pieniądze znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli znajdują się poza Polską, podatek trzeba uiścić wtedy, gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na jej terytorium i tutaj została zawarta umowa pożyczki.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że umowy będą zawierane za granicą i tam będą się znajdować środki pieniężne. W związku z tym spółka nie musi płacić podatku.

Numer interpretacji: 2461-IBPB-2-1. 4514.68.2017. 1.MZ

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA