fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

PCC

Pożyczka dla spółki z majątku wspólnego bez PCC

123RF
Fiskus nie wnika, czy pieniądze pożyczane przez wspólnika pochodzą z jego majątku osobistego czy z małżeńskiego.

Nie można dzielić jednej czynności prawnej na dwie odrębne części tylko z tego powodu, że dotyczy ona majątku małżonków.

To wniosek z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach dotyczącej przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Wykluczone w związku z tym jest przyjęcie, że jedna pożyczka jest zwolniona z PCC w połowie, a od drugiej połowy trzeba zapłacić podatek według stawki 2 proc. Kij ma jednak dwa końce – gdyby to małżonka podatnika udzieliła tej samej spółce pożyczki i dotyczyłaby ona tej samej kwoty, należącej do obojga z małżonków trzeba by zapłacić PCC.

Izba odpowiadała na pytanie o opodatkowanie pożyczki udzielonej spółce z o.o. przez jej wspólnika.

Spółka – bo to ona jako pożyczkobiorca byłaby odpowiedzialna za zapłatę podatku – nie zapłaciła daniny na podstawie zwolnienia określonego w art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o PCC.

Ustawa przewiduje kilka zwolnień od PCC pożyczek, a to, na które powołała się spółka, dotyczy pożyczek udzielonych przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej. Szkopuł w tym, że pożyczkodawca-udziałowiec wykorzystał pieniądze z majątku wspólnego jego i jego żony.

– Mimo ustawowej wspólności obowiązującej w małżeństwie wspólnika może on udzielić spółce pożyczki z majątku wspólnego zarówno sam, jak i ze współmałżonkiem, i jest to czynność każdorazowo korzystająca ze zwolnienia – uznała jednak spółka.

– Fakt, że wspólnik pozostaje w ustawowej wspólności małżeńskiej, jest bez znaczenia. Istotne jest to, że pożyczki udzielił wspólnik, a nie jego małżonek – potwierdza izba i tłumaczy, że jedynym warunkiem zastosowania zwolnienia jest status pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy. Jeżeli pożyczka jest udzielana przez wspólnika lub akcjonariusza (a nie osobę trzecią) spółce kapitałowej, to zostają spełnione wszystkie konieczne przesłanki skorzystania ze zwolnienia.

– Oczywiście ze zwolnienia tego nie może korzystać pożyczka, której udziela inna osoba niż wspólnik; czyli np. wówczas, gdy pożyczkodawcą jest małżonek wspólnika, a nie wspólnik – zastrzega izba.

numer interpretacji: 2461-IBPB-2-1.4514. 585.2016.1.BJ

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA