fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzeł innowacji

Oni budują innowacyjną gospodarkę

Od lewej: Tomasz Jażdżyński, prezes zarządu Gremi Media SA, Sebastian Kulczyk, prezes zarządu Kulczyk Investments, Grzegorz Hajdarowicz, założyciel i główny akcjonariusz Gremi Media SA
fot. Borys Skrzyński
Wybraliśmy firmy, które mogą stać się wizytówką Polski i rodzimymi kandydatami na tzw. Jednorożców.

Polska słynie ze swoich informatyków i programistów. Ale rodzimi innowatorzy, choć koncentrują się właśnie przede wszystkim na tzw. rozwiązaniach software'owych, mają do zaoferowania więcej niż tylko aplikacje.

Dowodzi tego zakończony właśnie konkurs „Orzeł Innowacji - Startup”, podczas którego wybraliśmy młode firmy, pracujące nad nowatorskimi przedsięwzięciami, mające szansę aspirować do grona międzynarodowych „jednorożców” (startupy, których wycena przekracza 1 mld dol.).

 

Elastic Cloud Solutions, Laparo, Biolumo, Apzumi Spatial, Fibratech, a także Nanopure czy SensDx to firmy, które mają szansę stać się kołem zamachowym innowacyjnej gospodarki i wizytówką naszego kraju. To właśnie one zostały nagrodzone na wczorajszej gali finałowej III edycji konkursu „Orzeł Innowacji – Startup".

Członkowie kapituły konkursu „Rzeczpospolitej" startupem roku ogłosiły Elastic Cloud Solutions. Białostocka firma, założona przez Łukasza Skłodowskiego i Grzegorza Ciwoniuka, ma już gotowy, zweryfikowany przez rynek produkt - posiada ponad 150 klientów, w 40 krajach, a do połowy br. osiągnęła ponad 2 mln zł przychodów.

 

Boty i rozszerzona rzeczywistość

Elastic Cloud Solutions tworzy platformę klasy Digital Workplace, na którą składa się zestaw narzędzi takich jak: innowacyjna platforma intranetowa, narzędzie do budowania formularzy, chatbotów i procesów oraz inteligentny asystent pracownika w postaci bota, czyli gotowe rozwiązania pozwalają usprawnić komunikację wewnętrzną, zarządzanie wiedzą i produktywność w przedsiębiorstwach.

W kategorii „Startup roku” wyróżniono również Laparo. Ta innowacyjna spółka z Wrocławia stworzyła pierwszy na świecie symulator laparoskopowy, umożliwiający analizę treningu na obiektach fizycznych, a także pracę grupową, dzięki czemu zapewnia nową jakość kształcenia z zakresu laparoskopii. Jej potencjał w podboju rynków zagranicznych oceniono tak wysoko (prowadzi sprzedaż m.in. na rynkach w nawet takich krajach, jak Arabia Saudyjska, Argentyna, Chiny, czy Gwatemala), że zwyciężyła w kategorii „Startup o globalnym międzynarodowym potencjale rozwojowym”.

Konkurencję miała jednak wyjątkową, bo tuż za nią uplasował się - również nagrodzony - startup Apzumi Spatial.

Poznańska firma opracowała platformę do optymalizacji procesów przedsiębiorstwa, na którą składa się z webowy panel do zarządzania treścią, użytkownikami i urządzeniami oraz mobilnymi aplikacjami rozszerzonej rzeczywistości (AR). System łączy funkcje AR z algorytmami uczenia maszynowego i integruje dane z wewnętrznych systemów telemetrycznych.

W ramach konkursu przyznano także nagrody „Mecenasów startupów”. Pierwsze miejsce zajęła Eliza Kruczkowska z Polskiego Funduszu Rozwoju, a dwa wyróżnienia trafiły do Julii Krysztofiak-Szopy kierującej fundacją Startup Poland oraz Sebastiana Kulczyka, twórcy programu akceleracyjnego InCredibles.

Nagrodzono również Google Campus Warsaw jako organizację wspierającą młode innowacyjne firmy w Polsce (dodatkowe dwa wyróżnienia otrzymały firma Brand24 i Startup Poland).

 

Co ciekawe, aż w trzech kategoriach konkursu „Orzeł Innowacji - Startup” kapituła zdecydowała o nie przyznawaniu nagrody. To świadczy o tym, że rodzimy ekosystem startupowy wciąż jest na dorobku. Dotyczy to m.in. kategorii „Innowacyjne rozwiązanie z zakresu sztucznej inteligencji lub robotyki” oraz „Startup z misją społeczną” - w tym wypadku przyznano tylko wyróżnienie dla firmy Outlet Spożywczy.

Nie tylko aplikacje

Jednocześnie przedstawiciele jury zwracają uwagę, że dzięki konkursowi udało się dostrzec ciekawy trend. Jak wskazuje Marcin Szczeciński, kierownik ds. inwestycji kapitałowych w firmie Adamed, członek kapituły, istotna część zgłoszeń dotyczyła projektów z szeroko rozumianym komponentem sprzętowym, czyli tych, które mają postać fizyczną.

- Nie opierają się one wyłącznie na ciągu zer i jedynek tworzących oprogramowanie. Co więcej, takie projekty zdominowały listę nagrodzonych startupów - tłumaczy.

I podkreśla, że to dobre zjawisko, bo nie na każdy problem czy wyzwanie współczesnego świata odpowiedzią może być software. Przykładem jest technologia, dzięki której każdy lekarz będzie w stanie szybko sprawdzić, który antybiotyk zadziała najlepiej w przypadku konkretnego pacjenta. To sposób na walkę z antybiotykoopornością, za którym stoi gdyńskie Biolumo. Startup, który połączył biotechnologię, software oraz hardware, w celu stworzenia urządzenia typu point-of-care dla lekarzy pierwszego kontaktu zdobył wyróżnienie w kategorii „Pomysł roku”.

W finale konkursu w kategorii „Przełomowa technologia” było wyjątkowo ciasno. Pierwsze miejsce ex equo zdobyły SensDx (dostarcza proste w obsłudze testy do diagnostyki personalnej określonych patogenów i biomarkerów) oraz Fibratech.Ta druga spółka opracowała hybrydową, kompozytowo-metalową obręcz samochodową, lżejszą o 15 proc. i gwarantującą o 30 proc.większą sztywność niż inne felgi aluminiowe. Wyróżniono również startup Nanopure (opracowuje oparte o polimery przewodzące, nowoczesne pigmenty antykorozyjne).

- Zwycięzcy w konkursie mają szansę na ogólnopolską promocję ich innowacyjnych pomysłów i marek. To na pewno zaprocentuje w przyszłości przy pozyskiwaniu klientów, ułatwi też zbieranie kolejnych transzy finansowania - podkreśla Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.

 

 

Oni budują innowacyjną gospodarkę

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA