Poznaliśmy laureatów nagród „Rzeczpospolitej”

Kapituły dwóch konkursów: Orzeł Innowacji oraz Orzeł Innowacji Startup, wybrały najlepsze nowatorskie rozwiązania. Wśród nagrodzonych znalazły się zarówno największe polskie firmy, które jednak potrafią odważnie postawić na nowości, jak i biznesy, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rynkiem.

Publikacja: 06.12.2019 01:00

Foto: Fotorzepa/Rafał Oleksiewicz

Za nami gala wręczenia nagród i wyróżnień laureatom dwóch konkursów „Rzeczpospolitej" dla firm, które w swojej działalności innowacyjność stawiają na bardzo ważnym miejscu. Są to konkursy Orzeł Innowacji, dla firm „dojrzałych", o ugruntowanej pozycji rynkowej, oraz Orzeł Innowacji Startup, dla młodych projektów. Wydarzenie zgromadziło wielu przedstawicieli biznesu oraz instytucji zajmujących się promowaniem i wspieraniem innowacji.

Własny ekosystem innowacji

– To, co daje przewagę konkurencyjną gospodarkom, to własny ekosystem innowacji. System, który buduje przyszłość, buduje gospodarkę. Taki system innowacji jest nie do skopiowania. Zachwycamy się, jak tworzy się innowacje w Izraelu, w USA, ale te doświadczenia nie są do przeniesienia do Polski – powiedział podczas gali Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Orzeł Innowacji
Poznaliśmy laureatów nagród „Rzeczpospolitej”

– Ten system musimy zbudować sami, naszymi rękami i naszym wysiłkiem. W ARP uważamy, że jest to możliwe, jeżeli połączymy siły, środki, kompetencje, pomysłowość i finanse sektora publicznego i prywatnego. Tylko wtedy stworzymy warunki, aby innowacje, które powstają w Polsce, napędzały rozwój gospodarczy naszego kraju – dodał.

Nagrody i wyróżnienia w rywalizacji o nagrodę Orzeł Innowacji przyznane zostały w pięciu kategoriach: produkt, usługa, proces produkcyjny, marketing oraz inne. Do kapituły w tym konkursie zostali zaproszeni: Edyta Demby-Siwek, p.o. prezes Urzędu Patentowego RP, dr hab. Wojciech Domitrz, dziekan Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, prof. Andrzej Koźmiński, prezydent Akademii Leona Koźmińskiego, Daniel Lichota, dyrektor Centrum Współpracy z Biznesem SGH, Dariusz Śliwowski, Paweł Zaczyński, dyrektor, Grant Thornton, Izabela Żmudka, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), oraz Marcin Piasecki, redaktor i publicysta „Rzeczpospolitej", który także prowadził galę.

Cel: komercjalizacja

Nagrody i wyróżnienia w rywalizacji o nagrodę Orzeł Innowacji Startup przyznano w siedmiu kategoriach: startup z potencjałem Polska–świat, startup z potencjałem Polska–świat – projekt, najlepsze rozwiązanie technologiczne, najlepsze rozwiązanie technologiczne – projekt, najlepsze rozwiązanie nietechnologiczne – projekt, rozwiązanie dla dobra wspólnego, rozwiązanie dla dobra wspólnego – projekt.

W tej części gali Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments One, mówił, że dziś uciera się pogląd, iż startupowcom jest trochę łatwiej niż zwykłym przedsiębiorcom, bo z większym przymrużeniem oka patrzy się na ich postępy lub ich brak. Tymczasem powinni oni prowadzić swój biznes tak jak każdy inny, z pełną odpowiedzialnością.

– W wielu przypadkach działalność sprowadza się do wizji, do bardzo błyskotliwego pomysłu, ale jest brak zdecydowania, jak rozwijać swoją technologię, brakuje rozeznania, jaki do niej dobrać model biznesowy, jak go sfinansować i wreszcie jak go skomercjalizować. Tych rzeczy nie można się nauczyć w kilka miesięcy. Wymagają one pewnej dojrzałości i bardzo twardych kompetencji – wskazał Jarosław Sroka. – I dobrze się dzieje, że na rynku jest bardzo dużo inicjatyw mentorskich i akceleracyjnych, gdzie pojawiają się ludzie z bardzo konkretną wiedzą, pomocną dla tego typu przedsiębiorców, a także z pieniędzmi i wymaganiami – zaznaczył.

Kulczyk Investments One, który zorganizował już trzy edycje skierowanego do młodych przedsiębiorców programu akceleracyjno-mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka, przyznał także swoją nagrodę specjalną. A jest nią udział w IV edycji programu w 2020 r. Nagrodę tę zdobyła firma Skriware.

Rady dla młodych biznesmenów przekazała także Eliza Kruczkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju (PFR).

– Twórcy startupów muszą pamiętać o tym, by jak najszybciej zweryfikować swoje pomysły z realiami rynkowymi. Czy są odbiorcy danego produktu czy usługi, którzy są skłonni za nie zapłacić – wskazała Eliza Kruczkowska. – W PFR jesteśmy otwarci na rozmowy o tym, jakie dana organizacja ma problemy i jak my i nasz zespół możemy je rozwiązać – podkreśliła.

Przypomniała, że PFR poprzez fundusz PFR Ventures ma do zainwestowania w najbliższych czterech latach 4 mld zł, a do tego trzeba doliczyć spore środki z NCBR. – Jesteśmy więc w ciekawym momencie dla Polski. Wymaganie, jakie mają nasze fundusze, jest proste: szukamy najlepszych projektów, czyli takich, które przyniosą największy zwrot z inwestycji i nie będą rozwijane tylko w Polsce, lecz będą miały na uwadze także rynki zagraniczne – dodała przedstawicielka PFR.

– Jak podliczyliśmy, po dziewięciu miesiącach tego roku w polskie startupy została zainwestowana rekordowa kwota 1 mld zł – podała Eliza Kruczkowska.

Do kapituły w tym konkursie zostali zaproszeni: Edyta Demby-Siwek, Eliza Kruczkowska, Patrycja Panasiuk, dyrektor Biura Innowacji PKN Orlen, Marcin Sowa, naczelnik Wydziału Rady Innowacyjności w Departamencie Innowacji Ministerstwa Rozwoju, Jarosław Sroka, Marcin Szczeciński, kierownik ds. inwestycji kapitałowych Adamed Technology, Paweł Zaczyński, Dariusz Żuk, prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości i twórca m.in. Business Linku, Filip Grzegorczyk, prezes Grupy Tauron, oraz Marcin Piasecki.

Kapituła przyznała również dwie dodatkowe nagrody. Człowiekiem branży startupów został Michał Sadowski, twórca m.in. firmy Brand24, a firmą branży została Booksy.

Prawidłowość przebiegu prac kapituły i wyboru laureatów potwierdzili przedstawiciele audytora konkursów, firmy Grant Thornton. Zbadała ona także zgłoszenia pod kątem czterech kryteriów: wiarygodności, szczegółowości, aktualności i kompletności. – W efekcie tych prac przedstawiliśmy kapitule listę zgłoszeń spełniających te kryteria – podkreślił Jan Letkiewicz, wiceprezes Grant Thornton.

Orzeł Innowacji
Szukanie tych, którzy odmienią nasz świat
Orzeł Innowacji
Jak przyspieszyć innowacyjność
Orzeł Innowacji
AI coraz głębiej sięga inwestorom do kieszeni
Orzeł Innowacji
Jak start-upy mogą wyjść z finansowego zakrętu
Orzeł Innowacji
Trwa odliczanie do końca kryzysu