Cofnięcie koncesji na alkohol za sprzedaż nieletniemu

Sam fakt sprzedaży alkoholu nieletniemu w miejscu prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej rodzi bezwzględny obowiązek cofnięcia przez uprawniony organ zezwolenia na handel alkoholem.

Aktualizacja: 29.10.2017 07:25 Publikacja: 29.10.2017 02:15

Cofnięcie koncesji na alkohol za sprzedaż nieletniemu

Foto: Fotorzepa/Rafał Guz

Takie stwierdzenie znalazło się w niedawnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, który zajmował się sprawą cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych powyżej 18 proc. w punkcie gastronomicznym. Wójt gminy podjął taką decyzję, ponieważ sprzedawca Lesław W. został skazany prawomocnym wyrokiem za sprzedaż wódki osobie niepełnoletniej.

Wyglądał na osobę starszą

Właścicielka punktu odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Podniosła, iż zarzut przedstawiony sprzedawcy przez organ ścigania i fakt późniejszego skazania wynikał z okoliczności, w jakich trudno przyjmować winę umyślną lub nieumyślną przy sprzedaży alkoholu osobie nieletniej. Sprzedawca zaprzeczył bowiem jakoby świadomie dokonał sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Sprzedaż nastąpiła osobie, która obecna była wówczas w sklepie z inną osobą, znaną sprzedawcy jako już pełnoletnią. Dodatkowo kupujący swoim wyglądem w rzeczywistości wyglądał na osobę jeszcze starszą. Właścicielka zaznaczyła, iż po uzyskaniu informacji o zdarzeniu rozwiązała umowę o pracę ze sprzedawcą, a później nie zaistniały już podobne fakty.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało decyzję wójta, wskazując, że dla ustalenia odpowiedzialności administracyjnej przedsiębiorcy nie ma znaczenia wina sprzedawcy. Nie jest też ważne, czy przedsiębiorca miał świadomość, że dokonuje sprzedaży napoju alkoholowego osobie nieletniej, jak też, czy dokonał sprzedaży osobiście, czy przez zatrudnionego pracownika, na którego działanie nie miał wpływu w momencie dokonywania sprzedaży i w końcu nie ma znaczenia ewentualny aspekt ekonomiczny.

SKO podkreśliło, że każda, nawet jednorazowa, sprzedaż napoju alkoholowego osobie nieletniej, w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej, stanowi nieprzestrzeganie określonych w ustawie zasad sprzedaży napojów alkoholowych i jest podstawą do cofnięcia zezwolenia na obrót napojami alkoholowymi przez uprawniony organ.

– Przedsiębiorca jest zobowiązany zorganizować sprzedaż napojów alkoholowych w taki sposób, aby nie doszło do naruszenia zasad sprzedaży napojów alkoholowych określonych w ustawie. Toteż ryzyko ewentualnej utraty zezwolenia na obrót napojami alkoholowymi obciąża wyłącznie tego przedsiębiorcę – wskazało SKO.

Postrzeganie wieku kupującego

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, który podzielił opinię wójta i SKO. – Fakt, że osoba, która nabyła alkohol miała wyglądać na pełnoletnią, na co powoływała się skarżąca, nie jest usprawiedliwieniem dla złamania zakazu sprzedaży alkoholu osobom do lat 18 – uznał sąd. Jak wyjaśnił, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w przypadku wątpliwości co do pełnoletniości nabywcy, sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy. Z treści przyznanego sprzedawcy uprawnienia do wylegitymowania nabywcy alkoholu wynika, że tylko od niego zależy, czy z tego uprawnienia skorzysta.

– Sposób, w jaki uprawnienie to zostało ukształtowane oznacza, że sprzedawca może z niego skorzystać bez względu na to, jak postrzega wiek osoby kupującej (wyroki NSA: z 6 lutego 2009r., II GSK 712/08; z 30 stycznia 2013r., II GSK 2003/11). Jeżeli sprzedający z tego uprawnienia nie korzysta, to niejako godzi się na ponoszenie ewentualnych konsekwencji naruszenia zakazu – wskazał WSA.

Sąd podkreślił, że uprawnieniem i zarazem obowiązkiem sprzedawcy, w sytuacji odmowy wylegitymowania się przez kupującego, jest odmowa sprzedaży alkoholu. – Oznacza to, iż sam fakt sprzedaży alkoholu nieletniemu w miejscu prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej rodzi zatem bezwzględny obowiązek cofnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu przez uprawniony organ. Nie jest przy tym istotne ustalenie winy sprzedawcy, gdyż wina nie jest elementem konstrukcyjnym przesłanki nakazującej organowi cofnięcie zezwolenia. Wina stanowi natomiast warunek odpowiedzialności karnej – wyjaśniono w uzasadnieniu.

WSA odniósł się też do podnoszonego przez właścicielkę argumentu, iż było to zdarzenie tylko jednorazowe. – Zastosowanie w treści przepisu art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a u.w.t.p.a. liczby mnogiej ogranicza się wyłącznie do wskazania (podkreślenia), że zasad sprzedaży napojów alkoholowych jest wiele. Nie oznacza to jednak, iż wiele też musi zaistnieć przypadków nieprzestrzegania zasad sprzedaży napojów alkoholowych, aby wystąpiła konieczność zastosowania sankcji w postaci cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych – wskazał sąd.

– Gdyby ustawodawcy chodziło o działania wielokrotne wskazałby to wyraźnie w ustawie. Tymczasem z redakcji przepisu oraz kategorycznej formy zakazu (zabrania się) wynika, że każde naruszenie wskazanej zasady skutkuje cofnięciem zezwolenia – dodał.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 10 sierpnia 2017 r.

sygnatura akt: II SA/Go 360/17

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.adamski@rp.pl

Takie stwierdzenie znalazło się w niedawnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, który zajmował się sprawą cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych powyżej 18 proc. w punkcie gastronomicznym. Wójt gminy podjął taką decyzję, ponieważ sprzedawca Lesław W. został skazany prawomocnym wyrokiem za sprzedaż wódki osobie niepełnoletniej.

Wyglądał na osobę starszą

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe